YAŞLANDIM DİYENLERE: TAZELENME ÜNİVERSİTESİ

 • Aysel Bereke

  Aysel Bereke Yazı Arşivi
  28 Şubat 2019 /   1490 Okunma

  YAŞLANDIM DİYENLERE: TAZELENME ÜNİVERSİTESİ

  "Demantia ve Alzheimer hastaları ve yakınları için MAVİ EV projesi"

  Yaşlanmak, insanoğlu için kaçınılmaz bir son. Hep korkarız yaşlanmaktan. Sanki sevincin, neşenin, enerjinin bittiği bir zaman dilimiymiş gibi düşünürüz yaşlılığı. Aslında çok da haksız sayılmayız. Baktığınızda, yalnız bırakılmış çocuklarla, yalnız bırakılmış yaşlı ve emekli insanların gözlerindeki hüzün, aynıdır hep. Oysa dünyada en çok korunması ve mutlu olması gereken insanlar, yaşlılar ve çocuklar olmalı. Onlar çünkü; bunu kendi başlarına ve yardımsız yapabilecek kudrete sahip değiller. Çoğu kopkoyu bir yalnızlığın soğuk ikliminde yaşamak zorunda kalmış olan yaşlı nüfusumuz için, bir umut doğdu Antalya'mızda. Yaptıklarıyla yaşlılara baharı getiren Akdeniz Üniversitesi Geriatri Profesörü İsmail Tufan ve gönüllü akademisyenlerden oluşan ekibi, tüm yerel yönetimler ve belediyelerce desteklenmeli.

  Uzmanlardan oluşan bu ekip, sağlıklı yaşlanmanın mümkün olduğunu söylüyor. Hem beynimizin, hem de vücudumuzun erken yaşlanmasını önlemek için yapabileceğimiz şeyleri öğreten ve ömür boyu öğrenmeyi ilke edinen " Tazelenme Üniversitesi" bunun için var. Ücretsiz eğitim veren bu üniversiteyi ve mutlu öğrencilerini You Tube ' tan izleyin. Profesör İsmail Tufan ve ekibi, 60 yaş üstü insanların, sağlıklı ve güzel bir yaşlanma süreci geçirmeleri ve her yaşta öğrenebileceklerini görmeleri için bu projeyi Türkiye genelinde yaygınlaştırmaya çalışırken, aynı zamanda dünyada da tanıtımını yapıyor. Yoğun talep olan " Tazelenme Üniversitesi" yaşlılara sosyalleşme ve gençlerle iletişim kurma şansını da veriyor. Yine Antalya' da bu ekip tarafından, Atatürk parkı içinde açılan, " Aktif Yaşam Merkezi"nde yaşlılar, farklı etkinliklerle, yeni şeyler öğrenerek mutlu oluyorlar.

  Yaşlılıkla beraber unutkanlık hastalıkları yaşayan Demantia ( Demans) ve Alzheimer ( Alzaymır) hastaları ve onlara bakan yakınlarını da unutmayan İsmail Hoca ve ekibi;  Antalya' da " Mavi Ev" projesini hayata geçirerek, onlara yalnız olmadıklarını hissettirdi. Bu yaşlı hastalar ve onlara bakanlara rehberlik eden uzman ekip, bu hizmeti de gönüllü yaparak büyük bir soruna, bir ölçüde yardımcı oluyor. Dahası, hasta sahiplerine de nefes alacakları bir zaman dilimi sunuyorlar. Aslında bütün belediyelerin ve yerel yönetimlerin artan yaşlı nüfusla birlikte " Mavi Evler" i çoğaltması gerekli. Herşeyden önce "insan odaklı" çalışmalara ihtiyacımız var.


Yorum Yap