KÖTÜ İNSAN YOK, KÖTÜ DURUMLAR VARDIR

 • İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal Yazı Arşivi
  21 Kasım 2019 /   941 Okunma

  KÖTÜ İNSAN YOK, KÖTÜ DURUMLAR VARDIR

  Her ne kadar Yandaş TV kanallar, gazeteler bambaşka bir dünya gösterseler de (ki onlar yalan söylemiyorlar, onların yaşamı gerçekten masal gibi. Çünkü, bu masalımsı yaşamı hepimiz armağan ediyoruz onlara) sokaklar, gördüklerimiz hiç de öy değil

  --Suriye'de askerler şehir oluyor. Eyvallah, görevleri. Ama hiç şunu da mı sormayacak, sorgulamayacağız. Büyük Ortadoğu Projesinin (BOP) sonunun ne olmasını bekliyordunuz ki?. Eş Başkanı kimdi, Neden?

  --Yaşları 45-60 arasında olan ve ömürlerini bu ülke için harcamış, emekli olmuş, ancak yaşam sorunları intihara sürüklemiş 4 kadının öyküsü yeterince canımı sıkmıştı zaten.

  --Son zamanlarda Arkadaşlarım ile birlikte uğraştığımız bir iş mi, angariye mi desem ne olduğunu bilmediğim bir yoğunluk vardı zaten. Sinemaya gitmeye karar verdik. Sonradan okuyup öğrendiğim kadarıyla bir Kore filminden uyarlanmış.

  -- "7.Koğuştaki Mucize"ye gittik.

  --Acıkcası gitmeden önce ne nedir diye bir merak eder idim ama bu sefer böyle olmadı. Enteresan bir film. Hani giden vardır, gitmeyen vardır, gidemeyen vardır, konusu hakkında bir şey demiyeyim ama, sosyal konulara hassasiyeti olanlara öneririm.

  --Başlıkda da söz ettim ya. Evet. Genel olarak kötü İnsanlar olabilir. En azından dönem dönem. Ama genel bir tanım yapabileceğimiz iyi insan olmadığı gibi, kötü insan da yoktur.

  --İnsanların iylikleri ve kötülükler yaşadıkları olaylar, durumlar, şart ve koşullara bağlıdır.

  --Bu film de tam da bunun kanıtıdır. Şartların zorladığı kötü olaylar, durumlar ve sonlar.

  --Yine şartların zorladığı iyi olaylar, durumlar ve sonlar.

  --Bir çocuktan duyduğunuz "Ligoda lingo" sözlerine karşı

  --Babadan gelen yanıt "Lingo lingo şişeler" muhteşem bir iletişim

  --Masumiyet, kötü durumlar, acı, güç, gücün kin ve acıyla karışımı, vicdan azabı ve cezaevi şartlarında yaratılan felsefe.

  --Gerçekten muhteşem.

  --Devlet, Güç, Yasalar vardır ama, bu İNSAN denilen yaratığın da bir aklı, vicdanı vardır. Tamam güç ve yasalar vardır ama, her şeyi güç ve yasalar ile tanımlayamazsınız.

  --Ömrünü Bürokraside geçirmiş birisi olarak, benim yaşam felsefem olduğu gibi çalışma arkadaşlarıma söylediğim;

  --Vatandaş senin kapına, masana gelmiş ise zaten bir sorun vardır. Senin görevin yasal çıkmazı söylemek, dayatmak değil, yasal sınırlar içinde vicdanının sesine kulak vererek sonunları çözmektir.

  --İşte, bu filmde tam bunu anlatıyordu.

  --Siz hiç, o kadar vicdan azabı çekip, kendi canınızı bi masuma kurban edebilecek kadar güzel insan olmayı bırakın, sadece düşüncesi içinde bile oldunu mu?

  --Yanıtı, "lingo lingo şişeler" de afedersiniz. "7.Koğuştadki Mucize"de.

  --Evet, Kötü insanlar vardır. Ama Kötü insan yoktur, sadece kötü durumlar vardır..


Yorum Yap