Dr. Jo Lewis'in Sky News'e yaptığı açıklamaya göre, bu yılın başlarında kediler arasında hızla yayılan bir virüs tespit edildi. Lewis, özellikle hayvan barınakları gibi kedilerin bir arada bulunduğu yerlerde bu virüsün yayılma eğiliminde olduğunu belirtti.

Kıbrıs'ta Sadece Ev Kedilerini Etkiledi

Lewis'e göre, virüs kedi tarakları, kedi kumu kepçeleri ve hatta insanların ayak ve ellerinden bulaşabiliyor. Bu teori, Kıbrıs'taki salgının neden sadece ev kedilerini etkilediğini açıklamaktadır.

ekran-goruntusu-2023-11-20-084929

Belirtiler ve Tedavi

Kedi Tıbbı Uzmanı Profesör Danielle Gunn-Moore, bu yeni türün F-CoV-23 olarak adlandırıldığını ve 'özellikle kötücül' olduğunu ifade etmektedir. Virüs, tüm hücrelere yayılma eğilimindedir.

Profesör Gunn-Moore, kedi sahiplerini uyararak, belirtiler arasında şişkin bir karın, potansiyel nefes alma sorunları ve mamadan kesilme gibi olağan belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Ayrıca, nörolojik semptomlar arasında yalpalama ve nöbetlere karşı da hassasiyet gösterilmesi önemlidir.

Tedavi Seçenekleri

Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru yapıldı Can Atalay için AYM'ye ikinci başvuru yapıldı

Profesör Gunn-Moore'a göre, FIP teşhisi konulan kediler, tedavi için etkili olduğu belirlenen ve yeni tür üzerinde iyi çalıştığı gözlemlenen iki Covid-19 antiviral ilaçla tedavi edilebilmektedir.

Kaynak: Kamer Durdu