Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu ülkenin ceza kanunu kapsamında "terör örgütleri listesi"ne dahil ettiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Melanie Joly'nin talimatıyla yapılan açıklamada, bu adımın İran'daki güvenlik durumu ve uluslararası ilişkiler açısından önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Bakanın Açıklama Yaptı

Kamu Güvenliği Bakanı Dominic LeBlanc, yapılan basın açıklamasında, kararın ülkenin güvenliği ve dış politika çıkarları doğrultusunda alındığını belirtti. LeBlanc, kararın, İran'ın teröre verdiği destek ve yasa dışı eylemleri göz önüne alınarak titizlikle değerlendirildiğini ifade etti.

Tayland'da Lüks Otelde Ölü Bulunan 6 Turistin Bardaklarında Siyanüre Rastlandı Tayland'da Lüks Otelde Ölü Bulunan 6 Turistin Bardaklarında Siyanüre Rastlandı

Muhalefet Eleştirilerde Bulundu

Kararın gecikmiş bir tepki olarak nitelendirilmesine yönelik muhalefet eleştirilerine de yanıt veren LeBlanc, bu tür kararların güvenlik kurumlarının tavsiyeleri doğrultusunda alındığını ve uzun süreçli müzakereler sonucunda şekillendiğini belirtti.

Vatandaşlara Yönelik Uyarı

Dışişleri Bakanı Melanie Joly, İran'da bulunan Kanadalı vatandaşlara ülkeden ayrılmaları çağrısında bulundu. Joly, mevcut güvenlik koşulları göz önüne alındığında, İran'a seyahat planı olanlara da bu süreci gözden geçirmeleri ve gerekli tedbirleri almaları tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: AA