Dün Meclis'te gündeme gelen bir kanun teklifi, emekliler arasındaki intibak düzenlemesini içeriyordu. Bu kanun teklifi, CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız tarafından hazırlanmıştı. Ancak, teklif AK Parti ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Teklifin İçeriği ve Amaçları

CHP'li Tahtasız, kanun teklifinde asgari ücretliye, emekliye ve diğer çalışanlara gerçek enflasyon oranında zam yapılmasını talep etti. Ayrıca, emekliler arasındaki maaş farklarının giderilmesini ve emeklilerin alım gücünün korunmasını istedi. Tahtasız, "Para yoksa sarayın ve bürokrasinin harcamalarını kısmanız, itibardan biraz tasarruf etmeniz yeterli" dedi.

Bankalardan faizsiz kredi kampanyaları: Üst limit 30.000 liraya çıktı Bankalardan faizsiz kredi kampanyaları: Üst limit 30.000 liraya çıktı

Kabullenilmesi Durumunda Maaş Farkları Giderilecekti

Kanun teklifi, "5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu"nda değişiklik yapılmasını ve aylık bağlama oranının yüzde 70'e çıkarılmasını öngörüyordu. Eğer bu teklif kabul edilseydi, "2000 öncesi ve 2000 sonrası" emekli olanlar arasındaki maaş farkları giderilmiş olacaktı.

Emeklilerin Talepleri

Tahtasız, konuşmasında emeklilerin, asgari ücretlilerin ve çiftçilerin feryadına kulak verilmesini istedi. Halkın ve emeklinin düşünülmesi gerektiğini belirterek, kanun teklifine destek çağrısında bulundu. Ayrıca, emeklilerin taleplerini dile getirerek, 16 milyon emeklinin bu kanun teklifine destek beklediğini ifade etti 

Bu kanun teklifi, emekliler arasındaki maaş adaletsizliklerini gidermeyi ve emeklilerin alım gücünü korumayı amaçlıyordu. Ancak, teklif Meclis'te reddedildi ve bu konuda yeni bir düzenleme yapılmadı.

Kaynak: Haber Merkezi