WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, İngiltere’deki Belmarsh cezaevinden kefaletle serbest bırakıldı. ABD ile yaptığı savunma anlaşması çerçevesinde, Assange yarın ABD’ye bağlı Kuzey Mariana Adaları’nda mahkemeye çıkacak.

Assange, ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında yalnızca bir suçunu kabul edecek ve 62 ay hapis cezasına çarptırılacak. İngiltere’deki tutukluluğu göz önünde bulundurularak, ABD’de cezaevine girmeyecek. Assange’ın duruşmanın ardından özgürlüğüne kavuşarak ülkesi Avustralya’ya dönmesi bekleniyor.

Julian Assange Serbest Bırakıldıabd Ile Anlaşma Ve Mahkeme Süreci2

WikiLeaks’in Açıklama Yaptı

WikiLeaks tarafından yapılan açıklamada, Assange’ın 5 yıldan fazla bir süre boyunca 2x3 metrelik bir hücrede izole edildiği ve ailesiyle yeniden bir araya geleceği belirtildi. WikiLeaks, hükümet yolsuzlukları ve insan hakları ihlalleriyle ilgili çığır açan hikayeler yayınladığını ve güçlü kişileri eylemlerinden sorumlu tuttuğunu vurguladı.

Julian Assange Serbest Bırakıldıabd Ile Anlaşma Ve Mahkeme Süreci3

Assange’ın Geçmişi

Assange, 2010 yılında ABD’nin Irak ve Afganistan’da işlediği suçlara ilişkin belgeleri yayınlamıştı. ABD’nin casuslukla suçladığı ve iadesini talep ettiği Assange, 2012 yılında Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. 2019’da buradan çıkarılarak gözaltına alınan Assange, kefaletle tahliye şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. İngiltere Yüksek Mahkemesi, 2021 yılında Assange’ın ABD’ye iade edilebileceğine hükmetmişti.

Son Dakika! Joe Biden Adaylıktan Çekildi Son Dakika! Joe Biden Adaylıktan Çekildi

Julian Assange’ın serbest bırakılması ve ABD ile yaptığı anlaşma, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Assange’ın özgürlüğüne kavuşması, ailesi ve destekçileri için büyük bir sevinç kaynağı oldu.

Defvg

Kaynak: İHA