İzmir’de etkili olan şiddetli yağışlar, yaşamı olumsuz etkiledi. Kente ortalama 58,5 kilogram yağış düştü ve deniz ulaşımı aksadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU ekipleri, sorun yaşanan bölgelere kısa sürede müdahale etti.

Yağışın Etkileri

Yağış, bazı bölgelerde ulaşımı aksattı. Altınyol Turan mevkiinde aşırı yağış nedeniyle toprak kayması meydana geldi. Balçova Mehmetçik Bulvarı’nda bulunan Yahya Deresi’ne yüksek kesimlerden şiddetli gelen yağmur suları kısa süreli taşkına neden oldu.

Reina Saldırısı Davası Yargıtay'dan Yeni Hamle! Reina Saldırısı Davası Yargıtay'dan Yeni Hamle!

Müdahale Çalışmaları

İZSU Genel Müdürlüğü, 214 iş makinası ve 765 personel ile yağmur ızgaraları, kanallar, dere ağızları ve yataklarında önleyici çalışmalar ve anlık müdahalelerde bulundu. İtfaiye Dairesi Başkanlığı da 350 personeli ve ekipmanıyla yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazır tutuldu.


Yağışın etkisi ve sonrasında yapılan müdahaleler, İzmir’deki hava koşullarının ne kadar hızla değişebileceğini ve bu tür durumlarda ne kadar hızlı ve etkili bir müdahalenin gerektiğini gösteriyor. İZSU yetkilileri, “Tespit ettiğimiz 20 noktada yaşanan sorunları ise en kısa sürece çözüme kavuşturacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kamer Durdu