İYİ Parti’deki istifalar, Türkiye siyaset gündeminin en önemli konularından biri haline geldi. İYİ Parti'de kurucu ve kritik isimlerin istifaları devam ediyor. Önceki gün sağlık politikaları başkan yardımcısı Aylin Anıl Arslan ve Ankara milletvekili Adnan Beker'in istifasının ardından gözler diğer istifalara çevrildi. İstifaların ardından parti yönetimi sessizliğini korurken, kulislerde gelebilecek yeni istifalar konuşuluyor. 

Parti kurmayları, milletvekili istifalarının süreceğini ve bazı milletvekillerinin AKP’ye geçeceğini iddia ediyor. İstifaların gerekçesi olarak İYİ Parti’nin yerel seçimlere ittifaksız girecek olması gösterilse de, kurmaylar, partideki çatırdamanın aslında milletvekili adaylığı için temayül yoklamasının ardından başladığını belirtiyor.

Yaşanan son değişimler ve istifalar

İYİ Parti’de yaşanan son değişimler ve istifalar, parti içindeki dinamikleri ve tabanı derinden etkiledi. Milletvekili aday listelerinin belirlenmesinde mal varlığına önem verildiği iddiaları, parti kurmayları ve GİK üyeleri arasında rahatsızlık yarattı. Bu durum, partinin emeğe ve siyasi donanıma değer vermediği algısını güçlendirdi ve bazı kurmayların partiden uzaklaşmasına neden oldu.

Önümüzdeki günlerde milletvekilleri Ümit Dikbayır, Uğur Poyraz, Seyithan İzsiz ve Salim Ensarioğlu’nun da partiden istifa edeceği iddia ediliyor. Bu durum, parti tabanını daha da etkileyebilir.

Partinin çürük elmalardan temizlenmesi

Ancak, İYİ Parti lideri Meral Akşener’e yakın bazı kurmaylar, yaşanan bu sürecin partinin kurumsallaşması adına faydalı olacağını savunuyor. Onlara göre, bu süreç 'partinin çürük elmalardan temizlenmesi' anlamına geliyor.

Uğur Poyraz kimdir?

1977’de Emirdağ’da doğdu.İlk, orta ve lise eğitimini Ankara Yükseliş Koleji’nde tamamlayan Poyraz, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı’nda Anayasa Hukuku alanında akademik çalışmalar yaptı.

İYİ Parti CHP ile ittifak kararını açıkladı İYİ Parti CHP ile ittifak kararını açıkladı

'Çıkar Amaçlı Suç Örgütlerinin Uyum Yasaları Çerçevesinde Anayasal Değerlendirilmesi' başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Anayasa Hukuku yanı sıra sınır aşan suçlar ve örgütlü suçlar konularında da uzman olan Poyraz; 19 yıldır kendi kurduğu hukuk şirketi bünyesinde avukatlık yapmaktadır.

Sanayici ve iş insanı olarak turizm ve sağlık alanlarında çeşitli yatırımları bulunan Poyraz,

Evli ve bir çocuk babasıdır.

14 Mayıs 2023 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde ilk sıradan İYİ Parti Antalya Milletvekili seçilmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ