İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada kadına şiddet konusunda düşüncelerini ifade etti. Kaya, TBMM'ye çözüm önerilerini sundu.

Kadına Şiddetin Boyutları

Kaya, “Atatürk’ün önderliğinde kadınlar meslek seçimi, siyasal alanda seçme ve seçilme, eğitime erişim gibi fırsat eşitliği tesis eden önemli kazanımları Cumhuriyet’in ilk yıllarında, bugün gelişmiş diye saydığımız çoğu ülkeden önce elde etti. Oysa bugün, yani cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başlarında kadına şiddeti, kadın cinayetlerindeki artışı, cinsiyet ayrımcılığını sıkça konuşmak durumunda kalıyoruz” dedi.

Güvende Hissetmeme Sorunu

Kaya, kadınların yaşadıkları çevrede gece yalnız yürürken kendilerini güvensiz hissetmelerinin oranının kadınlarda yüzde 27,4, erkeklerde yüzde 10,2 olduğunu belirtti. Ayrıca, ülkemizdeki kadınların yüzde 6,3’ünün evde yalnız otururken bile kendini güvende hissetmediğini vurguladı.

Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği

Kaya, kadına yönelik şiddeti azaltmak ve kadın cinayetlerini önlemek için bu sorunların temel kaynağının toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu kabul etmek gerektiğini belirtti. Kaya, “Kadına karşı son dönemde hızla yükselen bu yeni ve yanlış bakış açısına karşı mücadele etmek konusunda İYİ Parti olarak kararlılığımızı daima koruyacağız. Rotamız Atatürk’ün çizdiği yolda, bize devredilen bayrağı daha da ileri taşımak olmalı” dedi.

Yargıtay Başkanlığı seçiminde 23. turda da sonuç çıkmadı Yargıtay Başkanlığı seçiminde 23. turda da sonuç çıkmadı

İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Kaya, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır demeye devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı ve Gandi’nin bir sözü ile bitirdi: “Kadını zayıf cins olarak tanımlamak bir iftiradır ve erkeklerin kadınlara karşı yaptığı haksızlıktır. Eğer güçten kastedilen kaba kuvvet ise elbette kadınlar erkeklerden daha az vahşidir. Ancak güç eğer ahlaki bir güçse, o zaman kadınlar erkeklerden tarif edilemez derecede üstündür.”

Kaynak: Kamer Durdu