İşten çıkarılan Fidan Dağ'a sahip çıktılar: Emekçiden tasarruf olmaz

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri platformu, KESK'e baglı Kültür Sanat Sen Genel Merkezi tarafından işten çıkarılan Kültür Sanat Sen Antalya Şubesi çalışanı Fidan Dağ'ın sesi oldu.

Antalya'nın İlçesi Muratpaşa'daki Attalos Meydanı'nda basın açıklaması yapan Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Kültür Sanat Sen Antalya Şubesi çalışanı Fidan Dağ'ın işe geri alınmasını talep etti.

Kültür Sanat Sen'e Çağrı

Sol-sosyalist-komünist- yurtsever kamu emekçilerinin üye olduğu bir sendika olan Kültür Sanat Sen Genel Merkezi'nin tasarruf gerekçesiyle, işçisini işten çıkarmasının üzüntü verici olduğuna dikkat çekilen basın açıklamasında, 'Ülkemizde yaşanan krizin tasarruf paketi vergilerle beraber yoksullara, emekçiye yıkılmak istendiği şu günlerde, bir emek örgütü de tasarrufu, bir emekçi üzerinden onun işine son vererek yapmaktadır. Bu kabul edilemez;  ama şuna da inanıyoruz ki her koşulda emekten ve emekçiden yana olan bir konfederasyona bağlı olan sendika bu yanlıştan geri dönecektir.' denilerek çağrıda bulunuldu.

İşten Çıkarılan Fidan Dağ'a Sahip Çıktılar Emekçiden Tasarruf Olmaz 2

Tokat Sulusaray'da deprem Tokat Sulusaray'da deprem

'KESK'e Bağlı Emek Örgütünün Varlık Nedenine Aykırı'

13 yıldır sendikada görev yapan Fidan Dağ'ın işyten çıkarılma sürecine de tepki gösterilen duyuruda, 'Fidan Dağ, 31 Mayıs 2024 tarihinde, 9 haftalık bir süre tanınan ihbar ile işine son verileceğini, gelen tebligattan öğrenmiştir. Bir saat sonrasında ise SGK mesajı ile işine son verildiği ve ihbar süresinin ücret olarak yatırıldığını banka hesabından anlamıştır. Bu durum emeği ve emekçiyi savunduğunu iddia eden KESK’e bağlı bir emek örgütünün değerlerine ve varlık nedenine aykırıdır.' ifadeleri kulanıldı.

Kanserle Mücadele Ederken İşinden Oldu

Fidan Dağ'ın kanser tedavisi gördüğü de hatırlatılarak, kanser hastalığına karşı her açıdan destek ve dayanışmaya hayati ihtiyaç duyduğu bir dönemde işten çıkarılması kınandı.

İşten Çıkarılan Fidan Dağ'a Sahip Çıktılar Emekçiden Tasarruf Olmaz 3

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri'nin Fidan Dağ ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle:

'Bizler emekten, özgürlükten, demokrasiden, barıştan, adaletten, hukuktan yana her daim mücadele etmiş ve etmeye devam eden Emek ve Demokrasi Bileşenleri olarak  bugün burada böyle, bir açıklamayı yapmaktan, duyduğumuz hicap duyduğumuzu öncelikle belirtmek isteriz.

KESK’e bağlı Kültür Sanat Sen Genel Merkezi yani, bir sendika, üstelik sol-sosyalist-komünist- yurtsever kamu emekçilerinin üye olduğu bir sendika işçisini  isten çıkardığı için emek örgütü olduğunu bu konudaki görev ve sorumluluklarını hatırlatmak üzüntü verici!

Kültür Sanat Sen Genel Merkezi, tasarruf adı altında arkadaşımız Fidan Dağ'ı işten çıkardı. Ayrıntıları arkadaşımız Fidan Dağ’ın üyesi olduğu sendika açıkladı. Biz de aynı açıklamada bulunarak kamuoyunu tekrar bilgilendirip Fidan Dağ'a destek olmak için buradan Kültür Sanat Sen Genel Merkezi Yönetim Kuruluna sesleniyoruz.

Ülkemizde yaşanan krizin tasarruf paketi vergilerle beraber yoksullara, emekçiye yıkılmak istendiği şu günlerde, bir emek örgütü de tasarrufu, bir emekçi üzerinden onun işine son vererek yapmaktadır.

Bu kabul edilemez;  ama şuna da inanıyoruz ki her koşulda emekten ve emekçiden yana olan bir konfederasyona bağlı olan sendika bu yanlıştan geri dönecektir.

Fidan Dağ, 31 Mayıs 2024 tarihinde,  9 haftalık bir süre tanınan ihbar ile işine son verileceğini, gelen tebligattan öğrenmiştir. Bir saat sonrasında ise SGK mesajı ile işine son verildiği ve ihbar süresinin ücret olarak yatırıldığını banka hesabından anlamıştır. Bu durum emeği ve emekçiyi savunduğunu iddia eden KESK’e bağlı bir emek örgütünün değerlerine ve varlık nedenine aykırıdır.

Fidan Dağ arkadaşımız ve 13 yıldır bu sendikaya emek vermiştir .Daha da vahim olan tedavisini gördüğü kanser hastalığına karşı her açıdan destek ve dayanışmaya hayati ihtiyaç duyduğu bir dönemde işten çıkarılmıştır.

İnanıyoruz ki KESK ve ona bağlı bir sendika bu yanlışta ısrar ederek, bir emekçiyi açlığa, hastalığa, ölüme terk edemez.

Biz, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri olarak bunu kabul etmiyoruz. Arkadaşımız Fidan Dağ’ın bir an önce işine kavuşmasını bekliyoruz.  Tüm kamuoyuna bu konuda duyarlı davrandığı için teşekkür ediyoruz. Bu sorunun ve Fidan DAĞ işe dönünceye kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Emek kazanacak, emekçi kazanacak
Fidan Dağ işine geri alınsın
Yaşasın örgütlü mücadelemiz
Emekçiden Tasarruf Olmaz.'

Sosyal-İş Sendikası: Emekçiden tasarruf olmaz Sosyal-İş Sendikası: Emekçiden tasarruf olmaz

Kaynak: Haber Merkezi