İstanbul Sarıyer'de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi'nde meydana gelen silahlı saldırı sonrasında, olayla bağlantısı olduğu iddia edilen bir kişi gözaltına alındı. Saldırı, Pazar ayini sırasında kiliseye gelen maskeli iki kişi tarafından gerçekleştirilmiş ve bu saldırı sonucunda C.T. adlı bir kişi hayatını kaybetmiştir.

İstanbul'da Kiliseye Silahlı Saldırı! İstanbul'da Kiliseye Silahlı Saldırı!

Olayın ardından bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edilmiş ve geniş çaplı bir soruşturma başlatılmıştır. Gözaltına alınan şüpheli, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülerek sorgulanacak. Saldırının tek bir kişiye yönelik ve tabanca ile gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

Fatih'te Sokak Kedilerini Sırt Çantasına Koyarak Götürdüğü İddia Edilen Sanık Tahliye Edildi Fatih'te Sokak Kedilerini Sırt Çantasına Koyarak Götürdüğü İddia Edilen Sanık Tahliye Edildi

Kilise Saldırısını Kim Yaptı?

İstanbul Sarıyer'deki Santa Maria İtalyan Kilisesi'ne düzenlenen saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Ne Olmuştu?

Sarıyer'de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi'nde Pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleşti. Olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

İstanbul'da Kiliseye Silahlı Saldırı!

Sarıyer'in Büyükdere Mahallesi'nde bulunan Santa Maria Kilisesi, bugün saat 11.00 sıralarında gerçekleşen acı dolu bir olayla sarsıldı. Kar maskeli iki saldırgan, motosikletle kilisenin bulunduğu alana gelerek içeriye girip silahlı saldırı düzenledi. Ayin sırasında gerçekleşen saldırı sonucunda kilise papazı C.T. hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi yaralandı.
Ankara'da Kar Yağışı Ulaşımı Olumsuz Etkiledi

Ak Partisi Ömer Çelik'in Açıklamaları

 AK Parti Sözcüsü Çelik: "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesinde ayin sırasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güvenlik güçlerimiz konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütmektedir.
Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğine kast edenler, asla emellerine ulaşamayacaktır."

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Açıklamalarda Bulundu 

Saldırının hemen ardından yetkililer, Büyükdere'ye giriş ve çıkışları kapatma kararı aldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, 'Bugün saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir' ifadelerini kullandı.
Olayın detaylarıyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış olup, saldırganların yakalanması için çalışmalar devam etmektedir.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Açıklamalarda Bulundu

Bakan Tunç, Santa Maria Kilisesi'ndeki saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamasında saldırıyı şiddetle kınadığını bildiren Tunç, "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi'nde ayin sırasında maskeli iki kişinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir" ifadelerini kullandı.
Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Sosyal Medya Hesabından Açıklamalarda Bulundu
'İstanbul’da Santa Maria Kilisesi’nde ayin esnasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum.
Hayatını kaybeden vatandaşımızın kederli ailesine başsağlığı diliyorum.'

Yayın Yasağı Geldi!

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi'nde bugün öğle saatlerinde gerçekleşen silahlı saldırıya dair detaylar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine alınan bir kararla kamuya duyuruldu. Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından görsel, işitsel ve sosyal medya platformlarına yönelik yayın yasağı getirildi.
Santa Maria Kilisesi'nde meydana gelen saldırı, bugün saat 11.40'ta gerçekleşti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlatırken, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararla olaya dair görsel ve işitsel içeriklerin yanı sıra sosyal medya üzerinden yapılan

paylaşımlara da yayın yasağı getirildi.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde meydana gelen saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından olay ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir" denildi.

Fahrettin Altun Sosyal Medya Hesabından Açıklama Yaptı

'Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde meydana gelen saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Sayın Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Sayın Anton Bulai ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Lesniak ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Açıkladı

Kilisede vatandaşlarımızın canına kasteden saldırganlar hakkında İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. İki saldırgan yakalandı!

Ekran Görüntüsü 2024 01 28 230450


 

Kaynak: Haber Merkezi