Sarıyer'in Büyükdere Mahallesi'nde bulunan Santa Maria Kilisesi, bugün saat 11.00 sıralarında gerçekleşen acı dolu bir olayla sarsıldı. Kar maskeli iki saldırgan, motosikletle kilisenin bulunduğu alana gelerek içeriye girip silahlı saldırı düzenledi. Ayin sırasında gerçekleşen saldırı sonucunda C.T. hayatını kaybetti.

Ömer Çelik

Ak Partisi Ömer Çelik'in Açıklamaları

 AK Parti Sözcüsü Çelik: "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesinde ayin sırasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Güvenlik güçlerimiz konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma yürütmektedir.
Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğine kast edenler, asla emellerine ulaşamayacaktır."

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Açıklamalarda Bulundu 

Saldırının hemen ardından yetkililer, Büyükdere'ye giriş ve çıkışları kapatma kararı aldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, 'Bugün saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir' ifadelerini kullandı.

Saldırgan

Olayın detaylarıyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış olup, saldırganların yakalanması için çalışmalar devam etmektedir.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Açıklamalarda Bulundu

Bakan Tunç, Santa Maria Kilisesi'ndeki saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Açıklamasında saldırıyı şiddetle kınadığını bildiren Tunç, "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi'nde ayin sırasında maskeli iki kişinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir" ifadelerini kullandı.

Yılmaz Tunç-2

Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Sosyal Medya Hesabından Açıklamalarda Bulundu

'İstanbul’da Santa Maria Kilisesi’nde ayin esnasında bir vatandaşımıza yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum.

Hayatını kaybeden vatandaşımızın kederli ailesine başsağlığı diliyorum.'

Sakarya'da Alkollü Adam Aracının Önünde Ölü Bulundu: Cinayet Şüphesiyle İnceleme Başlatıldı Sakarya'da Alkollü Adam Aracının Önünde Ölü Bulundu: Cinayet Şüphesiyle İnceleme Başlatıldı

Mehmet Nuri Ersoy

Yayın Yasağı Geldi!

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi'nde bugün öğle saatlerinde gerçekleşen silahlı saldırıya dair detaylar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine alınan bir kararla kamuya duyuruldu. Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından görsel, işitsel ve sosyal medya platformlarına yönelik yayın yasağı getirildi.

Santa Maria Kilisesi'nde meydana gelen saldırı, bugün saat 11.40'ta gerçekleşti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlatırken, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararla olaya dair görsel ve işitsel içeriklerin yanı sıra sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlara da yayın yasağı getirildi.

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, "İstanbul Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde meydana gelen saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından başlatılan soruşturma kapsamında İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından olay ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir" denildi.

Fahrettin Altun Sosyal Medya Hesabından Açıklama Yaptı

'Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde meydana gelen saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Sayın Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Sayın Anton Bulai ve Polonya’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Lesniak ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

Tüm cemaate başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Sayın Cumhurbaşkanımız, faillerin en kısa sürede yakalanması için gereken adımların atılmakta olduğunu ifade etti.'

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Açıklamaları

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde gerçekleşen silahlı saldırıyı kınadı.
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, X hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:
"İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria Kilisesi'nde ayin esnasında yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyor, menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşımızın ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum."

Ali Erbaş

İstanbul'da Kiliseye Silahlı Saldırı!

Sarıyer'de Santa Maria Kilisesi'nde yaşanan silahlı saldırı güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde ayin sırasında kiliseye giren iki kişi, içeride ateş ediyor. Şahıslar saldırının ardından kiliseden kaçarak uzaklaşıyor.

A W129679 01

A W129679 02

Kaynak: İHA