Kassam Tugayları ile yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda İsrail tankları, Gazze’nin belirli bölgelerinde ve kuzeyinde geri çekiliyor.

Kassam Tugayları ile Çatışmalar

İsrail tankları, Kassam Tugayları ile yaşanan yoğun çatışmalar sonucunda Gazze’nin bazı bölgelerinde geri çekilmeye başladı.

Guterres: Savaş durumuna dönüş gerçek bir insani ateşkesin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor Guterres: Savaş durumuna dönüş gerçek bir insani ateşkesin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor

İsrail Tanklarının Geri Çekilmesi

Çatışmaların ardından İsrail tankları, Gazze’nin belirli bölgelerinde ve kuzeyinde geri çekilmeye başladı.

İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze'deki çatışmalarda, 6’sı da Lübnan sınırında olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 212 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.

Kaynak: Kamer Durdu