Başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Kızıldeniz'de İsrail bağlantılı bir kargo gemisinin el konulmasıyla ilgili suçlamaları reddetti. Kenani, olayın ardında İran'ın olmadığını vurgulayarak, suçlamaları "asılsız" olarak nitelendirdi. İran Dışişleri Sözcüsü, bu tür iddiaların İran'a yönelik suçlamalara hizmet ettiğini belirterek, İsrail'in içinde bulunduğu zor durumdan kaçmak için bu tür senaryoları ortaya attığını ifade etti.

Rusya'da kıyıya vuran cansız beden sosyal medyada gündem oldu Rusya'da kıyıya vuran cansız beden sosyal medyada gündem oldu

Kenani, bölgedeki direniş gruplarının İran'ın komutası altında olmadığını ve kendi halkları ve hükümetleri adına hareket ettiklerini belirtti. Ayrıca, ABD'nin İsrail'e verdiği destekle bölgedeki çatışmaların devam ettiğini ve bu durumun uluslararası tepkilere neden olduğunu dile getirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bölgedeki çatışmaların sona ermesi için ABD'nin olumsuz tutumunun değişmesi gerektiğini söyledi.

Kenani, Filistin'e yönelik insani yardım ve ablukanın kaldırılması konularında da açıklamalarda bulunarak, ABD'nin bu konudaki tutumunu eleştirdi.

Kaynak: Haber Merkezi