Asgari ücrete yıl başında yapılan zam sonrasında gözler temmuz ayına çevrilmiş durumda. Ekonomi yönetimi, ara zam seçeneğini kapatmış durumda ancak enflasyondaki artış nedeniyle durumun göz ardı edilmeyeceği belirtiliyor.

Kulislerde, enflasyondaki yükselişin etkisiyle asgari ücret için düşünülen rakam da ortaya çıkmış durumda.

Enflasyon gerekçe olarak gösterilerek, yıl başında asgari ücrete yüzde 49 zam yapılmış ve net 17.002 TL olarak belirlenmişti. Memurlar ve emekliler temmuz ayında alacakları zamı beklerken, asgari ücret için ise bu yıl enflasyon nedeniyle zam yapılmayacağı duyuruldu.

Bakan Şimşek: Mayıs'ta yıllık cari açık en düşük seviyeye geriledi Bakan Şimşek: Mayıs'ta yıllık cari açık en düşük seviyeye geriledi

CHP'den Asgari Ücret Talebi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 'den ise asgari ücret konusunda talepler gelmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ara zam olmayacağını açıklamış olsalar da, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Ögür Özel arasında yapılan görüşmeler sonucunda asgari ücrete zam beklentileri tekrar gündeme geldi.

Sürpriz Ara Zam İddias

Çalışanlar, yüzde 75'lere varan enflasyon karşısında zor durumda kaldıklarını belirtiyorlar ve hükümetin zam talebine kayıtsız kalmayacağını düşünüyorlar.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre kulislerde AKP'nin sürpriz bir şekilde asgari ücrete ara zam yapabileceği konuşuluyor. Bu iddialara göre, asgari ücrete yüzde 15 oranında bir iyileştirme yapılabileceği ifade ediliyor. Bu durumda, temmuz ayında yapılacak zam ile asgari ücret 17.002 TL'den 19.552 TL'ye yükseltilecek.

Kaynak: Haber Merkezi