Seçim yaklaştı ayak oyunları arttı..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  15 Mart 2019 /   603 Okunma

  Seçim yaklaştı ayak oyunları arttı..

  Seçime sadece 15 gün kaldı..

  Artık her günün,her dakikanın,hatta her saniyenin kıymetli olduğu bir sürece girdik..

  Siyasi partiler ve belediye başkan adayları gaza bastılar, kendilerini ve projelerini seçmene anlatmak için her fırsatı değerlendirmenin yarışına girdiler..

  Elbette siyasi partilerin ve adayların tanıtımlarını yapma hakları var..

  Bunu abartarak yaptıklarını söylemek gerekli..

  Antalya’da birkaç istisna dışında 31 Mart yerel seçimleri kampanyasında endişe verici bir olay yaşanmadı..

  Önümüzdeki 15 günde de yaşanmamasını umuyoruz..

  Şurası yadsınamaz bir gerçek ki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi AKP’li Menderes Türel’in de ifade ettiği gibi kıran kırana geçecek..

  Önceki seçimlerde ‘Anketler bizi gösteriyor, seçimi rahat kazanıyoruz’ söylemlerinde bulunan AKP’nin sözcülerinin bu seçimler öncesinde anketleri görmezlikten gelmesi dikkat çekici..

  Şüphesiz ki en önemli anket halkın,sokağın anketi..

  Halkın anketinde CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek’in önde olduğu gözleniyor..

  Siyaset kulislerinde CHP’li Böcek’in yarışı önde götürüyor olmasının AKP kanadında panik yarattığı iddia ediliyor..

  Bu iddiayı güçlendiren etkenlerin başında da CHP’nin Büyükşehir ve Kepez belediyelerini kazanması halinde çok sayıda kişinin işine son verileceği söylentileri..

  AKP’nin Antalya’da yaymaya başladığı iddia edilen bu söylenti doğal olarak toplumsal huzuru ve iş barışını tehdit edecek bir noktaya taşınıyor..

   Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini önde götürdüğü belirtilen CHP Adayı Muhittin Böcek, bu söylentilere hemen her toplantısında değinerek, belediye çalışanlarına şu mesajı veriyor :

  “Belediyeler siyaset değil, hizmet üreten kurumlardır Bugüne kadar kimsenin ekmeği ile oynamadık, hep kazandırmaya çalıştık. Hiçbir belediye çalışanı siyasi görüşünden dolayı işten çıkarılmayacak. Çünkü biz birlikte çalışacağız, birlikte üreteceğiz, birlikte kazanacağız"

  Böcek’in Antalya Yüksek İstişare Konseyi’nin (AYİK)toplantısındaki şu sözleri de dikkat çekici :

  “ 20 yıllık Konyaaltı Belediye Başkanlığım süresi içinde vicdanını rahatsız edecek hiçbir şeyin altına imza atmadım. Tutamayacağım sözü asla vermedim. Gerçekleştirdiğimiz her projede önceliğimiz, halkımızın daha mutlu ve huzurlu olmasına, yaşam kalitesini artırmaya yönelikti”

  Kuşku yok ki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin kaderini önemli ölçüde Antalya’nın en büyük ilçesi konumundaki Kepez’de sandıktan çıkacak oylar belirleyecek..

  Bu nedenle de iktidar partisi AKP, Kepez seçimine yükleniyor..

  Cumhur İttifakı’nın AKP’li Adayı Hakan Tütüncü ile Millet İttifakı’nın CHP’li Adayı Dr. Murat Dinç nefes nefese bir seçim yarışı sürdürüyorlar..

  Hakan Tütüncü, iktidar olmanın ve iktidar partisinin belediye başkanı olmanın avantajlarını kullanarak yeniden seçilmeye çalışıyor.

  Buna karşılık ‘Kepez’in Doktoru’ olarak bilinen ve Kepez’de büyük sempatisi olan Dr. Murat Dinç, CHP ve İYİ Parti’nin ortak  adaylığı dışında Kepezlilerin kendisine olan ilgi ve desteği ile seçimi kazanmak için çabalıyor.

  Siyaset kulislerinde Büyükşehir seçiminde olduğu gibi bazı çevreler, Kepez seçimini de provoke etmek, CHP Adayı Murat Dinç’i yıpratma girişimlerinde bulunanlar olduğu konuşuluyor.

  Kepez’de Murat Dinç’i hedef alan, Dinç’in motivasyonunu bozmayı planlayan bazı kişi ve gurupların bazı CHP’lilerin Dinç’i yalnız bıraktığı, Kepez’de Hakan Tütüncü’ye, Büyükşehir’de ise Menderes Türel’e destek verdiği söylentisini yaymaya çalışıyorlar.

  Seçim günü yaklaştıkça bu tür belden aşağı çalışmalara hız verileceğini söylemek kahinlik olmaz..

  Seçimi kazanmak için her yol ve yöntemi mubah sayan bu kişi ve grupların çabaları sandığa ne ölçüde yansır bunu kestirmek tabii ki olanaksız..

   

   

   

   

   


Yorum Yap