Lisemize dokunamadılar!..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  17 Temmuz 2019 /   493 Okunma

  Lisemize dokunamadılar!..

  Antalya kamuoyunun ve yerel basının yaptırım gücü bir kez daha kanıtlandı.

  Dışişleri Bakanlığı’nın konukevi ve lojman olarak kullanmak istediği Antalya Lisesi, kurtarıldı, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verildi..

  Antalya Lisesi’nin 130 yıllık iki tarihi binası Antalya’nın simgelerinden birisiydi.

  Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı(ALİV) ve Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu’nun ‘Lisemize Dokunma’ çağrısına Antalya kamuoyu da destek verdi..

  Övünmeyi  pek sevmez ve beceremesek de gerçeği de paylaşmak gerekli..

  Asırlık eğitim yuvası Tarihi Antalya Lisesi’nin Dışişleri Bakanlığı’ndan kurtarılmasında en büyük pay Akdeniz GERÇEK’in ve konuyu ısrarla gündemde tutan Haber Müdürümüz Kubilay Eldemirci’nin..

  Kuşku yok ki tarihi lise binalarının Dışişleri Bakanlığı’ndan kurtarılması en çok sevinenler başında

  Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Okutan ve lisenin eski ve yeni mezunları..

  Kararın Antalya Lisesi mezunlarının ve kamuoyunun zaferi olduğunu vurgulayan Okutan, şunları söyledi :

  “Biz binamızın teslim edilmesini bekliyorduk ve 8 aydır Vali Bey’e ulaşamıyorduk. Binaların akıbetini öğrenmek istiyorduk. Çünkü tek yetkili kişi oydu. Binanın restorasyonu ocak ayında bitti. Sosyal medyayı kullandık ve buradan mezunlarımıza ulaştık. Kimse buranın bir başka kurumun eline geçmesini istemiyordu. Çünkü Antalya Lisesi Antalya ve Antalyalılar için çok önemli bir kurum. Antalya Lisesi bu kentin silinemeyecek bir hafızası. Bizim için verdiğimiz mücadelenin en mutlu günü. Bizim için bugün bayram”

  Antalya Milli Eğitim Müdürü Yücel Arslan, iki tarihi binayı tekrar ayağa kaldırmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, şöyle dedi :

  “Bugün Antalya’nın 120 yıllık tarihi olan Antalya Lisesi’nin ilk hizmet binalarından ikincisinin bugün teslimatını alıyoruz. Bilindiği gibi lisemizin restorasyonu Antalya Valiliğimiz tarafından sağlandı. Biz okulumuzu eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere teslim alıyoruz. Böylesine köklü bir lisemizi yeniden ayağa kaldırmak bizler için onur ve gurur verici bir durum. Lisemiz amacına uygun bir şekilde eğitimde kullanılamıyordu. Restorasyon ihtiyacı çok güçlü bir şekilde vardı. Bugün itibariyle bu sorumunuz başta Sayın Valimizin destekleri olmak üzere çözülmüş oldu”

  Antalyalı gazeteciler, Arslan’a şu soruyu yönelttiler :

  “Basında çıkan haberlerin alınan kararda etkisi olduğunu düşünüyor musunuz”

  Antalya Milli Eğitim Müdürü, Antalya basınını üzecek şu yanıtı verdi :

  “Antalya kamuoyunda tabii ki bunlar konuşuldu. Bu haberlerin resmi olarak bizde herhangi bir karşılığı yok. Dolayısıyla bize resmi olarak bir şey yok. Ama şunu söyleyebilirim;  bugün bu yapıların yeniden Antalya eğitimine kazandırmış bulunuyoruz. Bu durum, bizim kadar okulun eski mezunlarını ve Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı üyelerini de mutlu etmiştir diye düşünüyorum”

  Bu konuda yorum yapmak gerekir mi bilmiyorum ama Yücel Arslan’ın bu yanıtla kime, kimlere veya hangi makama gönderme yaptığını çözmek güç olmasa gerek.

  Koruma altında bulunan Antalya Lisesi’nin tarihine bir göz atalım..

  Antalya’nın bilinen ilk eğitim ve eğretim kurumu olan Antalya Lisesi’nin binasının 1889 yılında bakkal iki kardeş tarafından iki katkı iki bina olarak yapıldığı yazılı kaynaklarda belirtiliyor..

  1891 yılına gelindiğinde bu iki katlı iki bina eğitim kurumuna dönüştürüyor.

  Bu dönemden sonra da tarihi Antalya Lisesi’nin binalarında çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yapılıyor.

  1932 yılında bugünkü adını alan eğitimin asırlık çınarı Antalya Lisesi, eğitimine devam ediyor..

  Antalya’nın asırlık eğitim çınarı Antalya Lisesi’nin mezunları arasında ünlü isimler var

  Bakınız kimler mezun olmuş geride kalan 130 yılda Antalya Lisesi’nden..

  Kurtuluş Savayı sırasına Hint Müslümanlarının verdiği 124 bin İngiliz Lirası’nı getirip Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e teslim eden öldüğünde ise cebinden sadece 25 kuruş çıkan milletvekili, sosyolog, eğitimci Rasih Kaplan. Ünlü yazar ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar,  Cahit  KülebiAltın Portakal Film Festivali’nin isim babası Behlül Dal, Türk Sanat Müziği’nin üstatlarından İsmail Baha Sürelsan, ünlü sanatçı Nusret Ersöz, Filistin yönetimindeki El Halil kentinde Geçici Uluslararası Mevcudiyet Gücü’ne bağlı olarak görev yaparken şehit edilen Binbaşı Cengiz Toytunç. Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş, CHP önceki Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya eski Senatörü Reşat Oğuz, eski bakanlardan Hüsnü Doğan, Antalya eski belediye başkanları Avni Tolunay, Selahattin Tonguç, Yener Ulusoy, Bekir Kumbul, Menderes Türel, ünlü sanatçı Atila Atasoy, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)eski başkanları Akay Armağan, Tunay Altınpınar, Doktor Cabir Ertuğ .

   

   

   

   

   

   

   


Yorum Yap