Kırcami planlarına kim çomak soktu ?

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  14 Haziran 2019 /   6752 Okunma

  Kırcami planlarına kim çomak soktu ?

  Kırcami’de 30 yıllık rüya yine gerçeğe dönüşmedi.

  İmar beklentisi bir başka bahara kaldı..

  Böylece siyasi partiler ile belediye başkanı ve belediye meclisi adaylarının bir sonraki seçim için ellerinde önemli bir propaganda malzemesi kaldı..

  Kırcami’nin imar sürecini 1989 yılından beri izlerim..

  Her plan aşamasında meslek odalarının yetkilileri şu iddiayı ortaya koyarlar :

  “Kırcami’nin imara açılmasını öngören her planlama yargıdan geri döner”

  Kırcami planlarının iptaline yol açan karar ya da gelişmeler, asla sürpriz olarak karşılanmıyor.

  Bunun nedeni de Kırcami bölgesinin ana planda ‘Tarımsal Özelliği Mutlak Korunacak Alan’ olarak görünmesi..

  Belediyeler, siyasi kazanım uğruna plan yaptılar, meslek odaları dava açtı, mahkemeler de imar planındaki durumunu göz önüne alarak her seferinde planları iptal ettiler..

  Kırcami’nin tarımsal özelliğini büyük ölçüde yitirdiğini, dev beton bloklar arasına sıkışıp kaldığını, su kaynaklarının önemli ölçüde kuruduğu için tarım yapmanın olanaksız olduğunu savunan bölge sakinleri de yargıya giden meslek odalarına sürekli tepkili yaklaştılar..

  Meslek odalarının yöneticileri, vatandaş kendilerine tepkili yaklaşsa da meslekleri gereği Kırcami’nin ana plandaki durumunu bozacak her türlü planlamaya karşı çıkmaya devam edeceklerini söylüyorlar.

  Şurası yadsınamaz bir gerçek ki planların iptali Kırcami’de ve Antalya’da üzüntü ve mağduriyet yaratış olsa da mahkemenin iptal kararı sürpriz olmadı.

   Kamuoyunda planların iptali bekleniyordu..

  Kırcami olarak bilinen bölge Muratpaşa’nın 10 mahallesini kapsıyor.

  Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami, Tarım, Fener ve Çağlayan mahallerinin sakinleri tam 30 yıla aşkın süredir imar bekliyor.

  Ana planda durum böyle olmasına rağmen, AKP, 31 Mart yerel seçimlerinde Menderes Türel ile bir kez daha kazanmak için memuru konumundaki ‘Toprak Koruma Kurulu’ndan “ Kırcami’nin imara açılmasında kamu yararı vardır” kararı çıkarttı..

  Gerçek şu ki AKP, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Menderes Türel’le, Muratpaşa Belediye Başkanlığı’nı Gökcen Özdoğan Enç’le kazansaydı, kurulun kararı geçerli olsa bile mahkemeden yine planlar için iptal kararı çıkacaktı..

  Bu bilindiği halde AKP, oy uğruna, eski Başkan Türel’in ‘ciklet’ benzetmesi yaptığı tapuları Toprak Koruma Kurulu’nun kamu yararı kararı bozan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile Kırcami’de törenle tapu bile dağıttı..

  Seçim kaybetmeyi asla hazmedemeyen AKP, kamu yararı kararını bozarak Antalya’dan intikam almayı, planların iptalinin faturasını Muhittin Böcek Bakanlığı’ndaki CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni, Ümit Uysal Başkanlığı’ndaki  CHP’li Muratpaşa Belediyesi’ne ödetme düşüncesiyle kamu yararı kararının iptalini sağladığı da iddialar arasında..

  Pekala Kırcami sahipsiz mi ?

  Kırcami planlarının iptaline yönelik haberlerin kendilerine de ulaştığını vurgulayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, şunları söylüyor :

   “Kırcami asla sahipsiz değildir. Asla emeğimizin ve Kırcamililerin hakkını, hukukunu zayi edecek durumlara geçit vermeyeceğiz. Bununla her türlü mücadele edeceğiz”

  Uysal, Kırcami planlamasının peşini bırakmayacaklarını belirterek, “Muratpaşa Belediyesi olarak hem kendi emeğimiz hem de komşularımızın hukuki hakları, yıllar süren mağduriyetleri açısından tabii ki çok tedirginiz” diyor..

  Uysal, 30 yılı aşkın imar beklentileri bir kez daha sonuçsuz kalan Kırcami bölgesinde arazileri bulunan vatandaşlara şu çarpıcı mesajları veriyor :

  “Kırcamili vatandaşlarımızın şunu bilmesini istiyorum. Kırcami planlarıyla ilgili her şeyin sıfırdan başlaması gibi bir süreç yok. Onunla ilgili itiraz süreçlerimizi işleteceğiz. Yargı süreçlerine karşı mücadelelerimizi vereceğiz. Diğer taraftan eğer imar planlarıyla ilgili hukuki sorun çıkar ise bu ihtimale karşı revizyon çalışmaları yapacağız. Her halükarda mevcut imar planını korumak ve kurtarmak için üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla en mücadeleci şekilde yapacağız”

  Bundan sonra neler olacak ?

  Kırcami planlamasında neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz..

   

   

   

   

   


yorum-resim

SELAHATTİN GÜL -SMMM17 Haziran 2019

BENDE BU BÖLGEDE DOĞMUŞ BİRİYİM.YILLARCA ŞEHİR PLANCILARIYLA HARİTA MÜHENDİSLERİYLE TEKNİKERLERİYLE ÇALIŞTIM.PLANLAMANIN HUKUKİ ZEMİNİ DOĞRU OLMALIYDI.EKSİK OLAN BUYDU.HAKİKATEN BU TOPRAKLAR 'CTARIMSAL KARAKTERİ KORUNMASI GEREKEN YERLERMİY Dİ?.BANA GÖRE EVET.KIZACAKLAR BİLİYORUM.NEDEN?:YILLARDIR BU TOPRAKLARDA ÖRTÜALTI VE AÇIK ALAN SEBZE MEYVE YETİŞTİRDİK.MEVLAM TOPRAĞI VERMİŞ İKLİMİ VERMİŞ SUYU BOL MİKTARDA VERMİŞ.BU 3 BİLEŞENİ DÜNYADA ÇOK AZ BÖLGEDE BULUNUR.BU BİR AYRICALIKTIR.YILDA 3 HATTA 4 DÖNEM SEBZE YETİŞİR.VARMI TÜRKİYEDE BÖYLE Bİ YER?.YOK.BU TOPTAKLARI DEVLETİN YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI SONUCU İTHAL EDİLEN TARIM GİRDİLERİ BİLHASSA SIVI NEYİDİĞİ BİLİNMEZ ASİTLER MAHVETTİ.DENETİMSİZ VAHŞİCE TOPRAKLARIMIZ ZAYIFLATILDI ZEHİRLENDİ.SEBEP BUDUR.MÜNAVEBE ETMEZSEN KAYBEDERSİNTOPRAĞI.NÖBETLEŞE EKECEK SABIR YOK.BÖLÜNDÜ TOPRAKLAR.ASIL SEBEPLERDEN BİRİDE BUDUR.BU GERÇEKLER KARŞISINDA HANGİ MESLEK ÖRGÜTÜ YÖNETİCİSİ TARIM BAKANLIĞININ VİCDAN SAHİBİ İNSAN ;BURADA TARIM YAPILAMAZ BUNDA KAMU YARARI VARDIR!.?.DİYEBİLİR!.DİYEMEZ.BU YÜZDEN MAHKEMEDEN DÖNÜYOR.DÖNECEKTE.HELE POLİTİKACILARIN ŞİRİN GÖRÜNÜP SEÇİLME EGOLARI YILLARDIR İSTİSMAR EDİLİYOR.HALK DA ŞAŞKIN KIZGIN.ACİZANE ÖNERİM ;SAHİP ÇIKIN TOPRAĞINIZA.EKİN BİÇİN TOPRAK GİBİSİ YOK.KEŞKE BİZİM TOPRAKLARIMIZ İMARA GİRMESE EKİP BİÇSEYDİM DİYORUM.SİZDE ZAMAN GEÇTİKÇE DİYECEKSİN.SEN DEMESEN ÇOLUĞUN ÇOCUĞUN DER.BİRDE 10 DÖNÜM TARLAN VAR.YARSI İMAR SONUCU ELİNDEN GİDER KALAN YARISINI MÜTEAHHİT ALIR KALIR 2.5 DÖNM.%20 İNŞAAT ORANIYLA 5 10 DAİRE OLUR KİRAYA VERİRSİN ZAMANINDA ALAMAZSIN ALSAN ALDIĞININ %20 Sİ GELİR VERGİSİ %10 EMLAK VS VERGİSİ İMAR HARCU VS.AKILLI OLUN EKİN DİKİN.DELİ OLMAYIN ALLAH AŞKINA!.

yorum-resim

İsa külahlı14 Haziran 2019

İbrahim bey odalar Göksu masa dağı Lara falez bandı ile ilgili ve de en son Yeşildere Zeytinköy de hiç iptali ile uğraşmadan neden hep Kırcami uğraşıyorlar manidar değil mi

Yorum Yap