Bir tek Türel görememiş..

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  15 Temmuz 2019 /   829 Okunma

  Bir tek Türel görememiş..

  Gündemi  Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel’in ‘Çılgın Projesi’Boğaçayı oluşturuyor..

  Öncelikle Boğaçayı’na şimdiye kadar 130 milyonun üzerinde harcama yapıldığını vurgulamakta yarar var..

  AKP’li Türel’den tamtakır bir kasa ve belediye gelirlerinin büyük bölümünün ipotek edildiği yüklü borçla devir alan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bir yandan proje üretmeye, diğer yandan da kucağında bulduğu sorunları aşmaya çalışıyor..

  Kuşkusuz Böcek en çok belediye gelirlerinin büyük bölümünün ipotek edildiği iç ve dış borçlar konusunda zorlanıyor..

  Böcek ve ekibinin canını çıkan konulardan birisi de Boğaçayı Projesi..

  Uzmanların ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Danışması ve Başkan Sözcüsü Dr. Cem Oğuz’un tüm uyarılarına rağmen çılgınlıktan vazgeçmeyen eski Başkan Türel’in Antalya’ya bıraktığı kötü mirasların başında geliyor Boğaçayı..

   Arşivler yalan söylemez..

  Bakanız Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Dipova, 26 Aralık 2018’de Akdeniz GERÇEK’e yaptığı açıklamada Boğaçayı çılgınlığı için ne diyor :

  “Boğaçay önemli miktarda kum-çakıl taşır. Zamanla yapay göl tekrar dolacaktır. Bundan sonra yapay gölü göl olarak korumak istiyorsak sürekli olarak dolan malzemenin kazılıp gölden çıkarılması gerekecektir. Bu işletme maliyeti anlamına gelir. Ayrıca bu kazılan malzeme ekonomik değeri olan bir inşaat malzemesidir. Eğer bu malzeme gölden çıkarıldıktan sonra ekonomik değeri nedeniyle başka alanlara taşınırsa, kıyıya taşınması gereken kum-çakılın kumsalla buluşması engellenmiş olur. Hem göl dolmasın hem de sahilde erozyon olmasın istiyorsak, gölden kazdığımız malzemeyi sahile sermek zorunda kalacağız. Bu da daha yüksek bir işletme maliyeti anlamına gelecektir”

  Dipova, sosyal medya üzerinden Boğaçayı’nda dolgu ve kıyı erozyonu olacağını öngördüğünü belirterek; söyle diyor :

  “Bundan sonra yapay gölü(Boğaçayı)göl olarak korumak istiyorsak, sürekli olarak dolan malzemenin kazılıp, gölden çıkarılması gerekecek”

  Yani CHP’li belediye bundan sonra sıkça kirlenen Boğaçayı’nı temizlemek için çabalayacak, elbette Boğaçayı’nın çamurunu temizlemenin maddi açıdan da yüklü bir bedeli var..

  Her şey bir yana ben Boğaçayı çevresi ve yakınlarında oturanlara acıyorum..

  Sinek, koku başta olmak üzere tüm olumsuzluklarla mücadele etmek durumundalar..

  Eski Başkan Türel’in ‘Çılgın projem’ dediği Boğaçayı, Böcek yönetiminin ciddi biçimde başını ağrıtmaya başladı..

  Böcek ve ekibi, ‘bu çılgınlıktan nasıl ve en az zararla nasıl kurtuluruz’ sorusuna yanıt bulmak için de Boğaçayı Projesini geçen hafta masaya yatırdı..

  Başkan Danışmanı ve Sözcüsü Cem Oğuz, Boğaçayı zirvesiyle ilgili olarak kamuoyuna şu bilgileri aktardı :

  “Uzmanların uyarısı dikkate alınmayarak 6 ay önce hizmete açılan Boğaçayı Projesi’nde öngörülmeyen yosunlaşma, koku, sinek, dibe çöken çamur sorunları baş göstermişti. Kanal içi kısa sürede dolarken, taşkın ve kıyı erozyonu tehlikesi ortaya çıktı”

  Kimse bu açıklamanın siyaseten yapıldığını düşünmesin. Türel’in çılgınlığı sadece Boğaçayı’nı değil, denizi, Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilini de olumsuz etkileyebilir..

  Uzmanlar Boğaçayı’nda eskiden de sıkça görülen taşkın riskinin söz konusu olduğunu, proje ile doğal dengenin bozulması nedeniyle kıyı erozyonu riskinin giderek arttığını söylüyorlar.

  Nihat Dipova Hoca’nın 1,5 yıl önce işaret ettiği tehlikelerin daha işin başında ortaya çıkmış olması, Boğaçayı Projesi’nin gerçekten çılgınlık olduğunu gösteriyor..

  Sıkıntı büyüyor; uzmanlar önlem alınmazsa yakın bir gelecekte Konyaaltı’nda denize girmenin bile olanaksız hale geleceğini söylüyorlar..

  Sonuç olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel,  çılgınlıktan vazgeçmediği için uzmanların tüm uyarılarına rağmen Boğaçayı’nın Antalya’nın başına dert olacağını görememiş..

  Boğaçayı’nı bir diğer çılgın proje ‘Kanal İstanbul’a rakip olarak gösterme hevesine kapılan Türel’in çılgın mirası Başkan Böcek ve ekibinin canını fena halde sıkıyor..

  Kamuoyu Böcek ve ekibinin Türel ve ekibinin bıraktığı kötü mirasın altından nasıl ve ne zaman kalkacağını merak ediyor..

   

   

   

   

   


Yorum Yap