Gülen’in özel temsilcisi Antalya’ya niçin geldi ?

 • İbrahim Akkaya

  İbrahim Akkaya Yazı Arşivi
  24 Ocak 2014 /   18279 Okunma

  Gülen’in özel temsilcisi Antalya’ya niçin geldi ?

   AKP hükümeti ile Gülen Cemaati arasındaki savaş her geçen gün kızışarak devam ederken, kulislerde cemaatin yerel seçimlerde hangi parti ya da adayı destekleyeceği sorusuna yanıt aranıyor.

  ‘Hizmet hareketi’ olarak tanımlanan Gülen Cemaatinin Antalya bölgesinde güç olduğu, Antalya ekonomisine yon veren kişiler ile Antalya’nın kilit noktalarında temsil edildiği de biliniyor.

  Antalya’da bilinen bir başka olgu da’ Süleymancılar’ olarak bilinen grubun etkili olduğu, Alanya başta olmak üzere belirli bir oy potansiyelinin bulunduğu. Sempatizanları arasında müthiş bir dayanışma olduğu belirtilen Süleymancılar, her seçim döneminde saptanan stratejiye göre adaylara veya partilere oy veriyorlar.

  Süleymancılar, kendilerine verilen talimatın asla dışına çıkmadıkları gibi, kamuoyu ile de belirli noktaların dışında yakın ilişki kurmuyorlar.

  Yerel seçimlerin yaklaştığı süreçte Gülen cemaati ile birlikte Süleymancılar gurubun kimi oy vereceği yönünde değişik mekanlarda tahminler yapılıyor.

  İşte bu noktada ortaya atılan bir görüşme iddiası siyaset kulislerini hareketlendirdi.

  İddialara göre Gülen Cemaati, Antalya siyasetine yön veren oluşumların başında gelen Süleymancıların önemli isimleri ile görüştü.

  Siyaset kulislerine yansıtılan bilgiler Süleymancıların, yerel seçimdeki tavrının nötr olacağı yönünde.

  Ancak Süleymancıların Antalya’daki etkili isimleri bu iddianın doğru olmadığını, oluşumdan kendilerine henüz bu yönde bir talimat gelmediğini, ülkenin içinde bulunduğu koşullar karşısında seçimde sessiz kalmalarının beklenmemesi gerektiğini söylüyorlar.

  Süleymancıların asla sempati duymadıkları AKP’ye oy vermedikleri de biliniyor.

  Gelelim siyaset kulislerini hareketlendiren görüşmeye..

  İddialara göre, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fetullah Gülen’in özel temsilcisi, Antalya’ya gelerek ittifak arayışına girdi ve Süleymancıların en yetkili kişisi oluşumun kurucusu Süleyman Efendi’nin torunu Ulaştırma eski Bakanı Ahmet Arif deniz Olgun ile görüşmek için girişimlerde bulundu.

  Ancak görüşmeye Deniz Olgun’un yardımcısı Ahmet Köse katıldı.

  Pensilvaya’dan gelen özel temsilci, Gülen Cemaatinin 30 Mart yerel seçimleri için Süleymancı gurubuyla ittifak oluşturmak istediklerini söyledi.

  Özel temsilcinin bulunla da kalmayıp, yerel seçimlerin dışında Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dışındaki bir aday üzerinde uzlaşmak için kapı kapı dolaşacağı da ifade ediliyor.

  Gülen’in özel temsilcisinin Antalya’da etkili olan Menzilciler, Çarşamba Grubu, Aziz Mahmud Hüdai Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti’nin temsilcileri de ile de görüşmeyi planladığı bildiriliyor.

  Gerçek şu ki AKP, genel ve yerel seçimleri cemaatin çok yönlü desteği ile kazandı.

  AKP hükümeti temizlik harekatını sürdürse de cemaat diğer ilerde olduğu gibi Antalya’da kilit notalara hakim durumda.

  Bir çırpıda söküp atmak mümkün olmadığına göre, AKP’nin işi yerel seçimlerde çok zor görünüyor.

  AKP, her şeyi güllük gülistanlık gösterme çabasını sürdürse de süreç iktidar partisinin aleyhine işliyor, AKP, her geçen dakika kan ve oy kaybediyor.

  CHP ve MHP’nin iç çekişmeyi, koltuk kavgasını, adaylık kavgasını öteleyerek bu fırsatı iyi değerlendirmesi lazım.

  Özellikle CHP’nin başka seçeneği yok..

  Süreç CHP’ye her türlü şansı tanıyor..

  CHP, bunu değerlendirmek ve tarihi bir hata yaparsa, bedelini de öder..

   

   

   

      


yorum-resim

kerhan 5 Temmuz 2020

cemaat menfaat dinine girdi işlerii gücü sahtekarlık

yorum-resim

sonsaat 3 Temmuz 2020

erhan kurişi fetö seçmiştir süleymancılar da artık fetöcü oldu

Yorum Yap