Kenya'da Ruhsatsız Altın Madeninin Çökmesi Sonucu 5 Kişi Hayatını Kaybetti Kenya'da Ruhsatsız Altın Madeninin Çökmesi Sonucu 5 Kişi Hayatını Kaybetti

Yemen'deki İran destekli Husiler, 12 Haziran'da Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait bir gemiye düzenledikleri saldırının görüntülerini yayınladı. 

Husilerin silahlı kanadının sözcüsü Yahya Saree, Yunanistan'a ait Liberya bandıralı Tutor isimli geminin Kızıldeniz'de vurulma anına ait görüntüleri paylaştı. Saree, gelecekte daha fazla saldırı düzenleyeceklerini belirterek, "Saldırı 1 insansız su üstü aracı (USV), çok sayıda İHA ve balistik füzelerle gerçekleştirildi. Gemi, işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağı kararını ihlal etmesi nedeniyle hedef alındı" şeklinde konuştu. Saldırıda Filipinli bir mürettebat hayatını kaybetti.

Batan İkinci Gemi

İngiltere Deniz Ticareti Operasyonları Kurumu (UKMTO) tarafından yapılan açıklamada, "Askeri yetkililer, bildirilen bölgede gemi enkazı ve petrol görüldüğünü bildirdi. Geminin battığı düşünülüyor" ifadesi kullanıldı. Yunanistan gemisinin Husilerin saldırıları sonucunda batan ikinci gemi olduğu belirtildi.

Önceki Saldırılar

Husiler'in Kızıldeniz'de 18 Şubat'ta vurduğu Belize bandıralı "Rubymar" adlı İngiliz kargo gemisi, 12 gün su aldıktan sonra batmıştı. Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki olarak kasım ayından bu yana Aden Körfezi'ndeki uluslararası ticari gemilere insansız hava aracı ve füzelerle saldırılar düzenliyor. Husiler'in gemileri hedef alan 60'tan fazla saldırısında toplam 4 denizci hayatını kaybetti.

Kaynak: İHA