Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 18 Ocak, 21 Şubat ve 13 Haziran 2024 tarihlerinde adli ve idari yargıdaki atamalara ilişkin üç ayrı kararname yayımladı. Bu kararnameler Resmi Gazete’de duyuruldu. HSK’nın, adli ve idari yargıdaki hakimlerin yetkilerini belirleyeceği müstemir yetki kararnamesinin ise 15-16 Temmuz tarihlerinde yayınlanması bekleniyor.

Antalya Ayrıcalıklı Vatandaşlara Sunulan Hizmetlerle Türkiye Birincisi Oldu Antalya Ayrıcalıklı Vatandaşlara Sunulan Hizmetlerle Türkiye Birincisi Oldu

HSK, Ocak ayından bu yana toplamda adli yargıda 4 bin 450, idari yargıda ise 290 hakim ve savcının atamalarını içeren üç ayrı kararname yayımladı. Ocak ayında yayımlanan kararname ile Yargıtay’a atanan Ankara Başsavcısı Ahmet Akça’nın yerine Ankara Batı Başsavcısı Gökhan Karaköse atanmış, İstanbul Anadolu Başsavcısı İsmail Uçar’ın yerine ise Antalya Başsavcısı Zafer Koç getirilmişti. Bu atamaların ardından, HSK iki ayrı kararname daha yayımlayarak adli yargıda 4 bin 446, idari yargıda ise 290 hakim ve savcının görev yerlerini değiştirdi.

Son olarak, HSK’nın 13 Haziran’da yayımladığı kararname sonrası, 15-16 Temmuz tarihlerinde adli ve idari yargıdaki hakimlerin yetkilerini belirleyecek müstemir yetki kararnamesini yayımlaması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi