Gündemin merak edilen konuları arasında yer alan Hrant Dink cinayeti, Ogün Samast'ın serbest bırakılması ardından. 

Hrant Dink Kimdir?

Hrant Dink, 1954 yılında Malatya’da dünyaya geldi. Babası Sivas’ın Gürün ilçesinde, annesi Gülvart ise Sivas’ın Kangal ilçesinde doğup büyümüştü. Anne ve babası 1961 yılında İstanbul’a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi Gedikpaşa’daki Ermeni Yetimhanesi’ne yerleştirildi.

Dink, Türkiye’de gelişmekte olan sol siyasetten etkilendi ve Türkiye Komünist Partisi / Marksist-Leninist çizgisinde siyaset yapmaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel ile evlendi.

Kardeşleriyle birlikte açtığı yayınevi ve kırtasiye işlerini sürdürürken, eşi Rakel’le kendileri gibi Anadolu’dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı’nı yönetmeye başladı. Açılışından 21 yıl sonra kampa devlet el koydu.

Hrant Dink'i Anma Töreni (1)

'Alo' hitabı boşanma nedeni sayıldı: Yargıtay kararı tartışma yarattı 'Alo' hitabı boşanma nedeni sayıldı: Yargıtay kararı tartışma yarattı

Hrant Dink Nereli?

Hrant Dink, Malatya’da dünyaya geldi.

Hrant Dink Kaç Yaşından Öldürüldü?

Hrant Dink 1954 yılında dünyaya gelen Gazeteci 69 yaşında hayatını kaybetti.

Hrant Dink’in Gazetecilik Kariyeri

Hrant Dink, bazı gazetelerde kitap eleştirileri ile yazı hayatına başladı. Basında çıkan yanlış haberlere gönderdiği düzeltmeler ile adı duyulmaya başladı. İstanbul Ermeni Patrikhanesi’ne, "Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak ön yargılar kırılır"diyerek bu amaçla Türkçe ve Ermenice bir gazete çıkarmayı önerdi. 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos gazetesinin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Agos dışında Zaman ve Birgün gazetelerinde yazdı.

Hrant Dink'i Anma Töreni (1)-1

Hrant Dink Cinayeti

19 Ocak 2007’de Şişli’de Halâskârgazi Caddesi üzerindeki Agos Gazetesi’nin çıkışında, saat 14:54’de yakın mesafeden yapılan üç el silah atışıyla öldürüldü. Katil zanlısı olarak, 19 yaşındaki Ogün Samast adlı kişi, güvenlik kameralarından elde edilen görüntülerin yayınlanmasından sonra, kendi babası tarafından polise ihbar edilerek, Samsun otogarında yakalandı.

Hrant Dink’in Ödülleri

Hrant Dink, hayatı boyunca birçok ödül kazandı. Bunlar arasında İnsan Hakları Derneği “Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü”, Henri-Nannen Düşünce Özgürlüğü ve Cesur Gazetecilik Ödülü", Oxfam Novib “Pen İfade Özgürlüğü Ödülü”, 2007’de Bjørnson İnsan Hakları Ödülü, Özgürlük Özel Ödülü, Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Ödülü, Vahan Tekeyan Kültür Derneği Ödülü, Knights of Vartan Derneği “Yılın Adamı” Ödülü, Amerika Ermeni Meclisi “Seçkin İnsan Ödülü”, Yılmaz Güney Festivali, “Festival Özel Ödülü”, Uluslararası İspanya Gazeteciler Derneği “Uluslararası Basın Ödülü”, PEN Uluslararası Yazarlar Birliği “Hermann-Kesten Madalyası”, ATİK - YDG 17. Gençlik Kültür Sanat Festivali “Jüri Özel Ödülü”, PAN Austria “İnsan Hakları Ödülü”, IPI “Dünya Basın Özgürlüğü Kahramanı Ödülü”, Marsilya - “Uluslararası Özgür İfade Ödülü”, 2008’de AASSSG “Üstün Başarı Ödülü” ile Fordham Üniversitesi “İnsan Hakları Savunuculuğu Ödülü”, 2010 - Padova Belediyesi “Doğruluk Ödülü” ile Johann -Philipp-Palm Vakfı İfade Özgürlüğü ve Basın Ödülleri bulunmaktadır.

Kaynak: Kamer Durdu