Kaşpazarı Yaylası’nda GES’e büyük tepki! ‘Yaylamıza dokunmayın’ Kaşpazarı Yaylası’nda GES’e büyük tepki! ‘Yaylamıza dokunmayın’

Gaye Hafize Erkan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanma sürecindeki öne çıkan yeni iddialar gündeme geldi. Daha önce, Erkan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Şimşek tarafından önerildiği ifade ediliyordu. Ancak Gazete Duvar'ın haberine göre, Erkan'ın adaylığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a öneren ismin, Baykar Teknoloji’nin Genel Müdürü Haluk Bayraktar olduğu iddia edildi.

Bu iddiayı ortaya atan kaynaklar, detaylı bilgi vermemekle birlikte, Erkan ve Bayraktar'ın kariyer yolculuklarındaki ortaklıklara dikkat çekiyor. İki ismin de Endüstri Mühendisliği eğitimi aldığı ve lise eğitimlerini farklı illerde, ancak benzer okullarda tamamladığı belirtiliyor. Bayraktar'ın Columbia Üniversitesi'nde, Erkan'ın ise Princeton Üniversitesi'nde doktora yaptığı aynı dönemlere denk geldiği ifade ediliyor.

Bayraktar, Erkan'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanmasının ardından yaptığı açıklamada, "Oldukça başarılı bir eğitim ve iş hayatı geçmişi bulunan ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan ilk kadın başkan olan Sayın Hafize Gaye Erkan'a yeni görevinde başarılar dilerim" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Haber Merkezi