Suudi Arabistan, bu yılki hac sırasında en az bin 301 kişinin öldüğünü açıkladı. Ölenlerin çoğunun, aşırı sıcaklarda uzun mesafeler yürüyen izinsiz hacı adayları olduğu belirtildi. Bu yılki hac yolculuğu, zaman zaman 50 dereceyi aşan sıcaklıkların yaşandığı bir sıcak hava dalgası sırasında gerçekleşti.

Resmi Suudi haber ajansı SPA, ölenlerin dörtte üçünden fazlasının resmi izinleri olmadığını ve yeterli barınak olmadan doğrudan güneş ışığı altında yürüdüklerini bildirdi. Ölenlerden bazılarının yaşlı ya da kronik hasta olduğu da açıklandı. Sağlık Bakanı Fahd Al-Jalajel, sağlık tesislerinin 140 binden fazlası izinsiz olmak üzere yaklaşık yarım milyon hacıyı tedavi ettiğini ve bazılarının hala sıcak bitkinliği nedeniyle hastanede olduğunu belirtti.

İsrail Güçleri BM Okuluna Saldırdı! 14 Sivil Hayatını Kaybetti İsrail Güçleri BM Okuluna Saldırdı! 14 Sivil Hayatını Kaybetti

Uluslararası Tepkiler

AFP haber ajansı, bir Arap diplomatın 658 Mısırlının öldüğünü söylediğini aktardı. Endonezya 200’den fazla vatandaşının hayatını kaybettiğini, Hindistan ise 98 kişinin öldüğünü açıkladı. Pakistan, Malezya, Ürdün, İran, Senegal ve Sudan da ölümleri doğruladı.

Kaynak: İHA