'Müsaade etmeyeceğiz!'

Nafaka hakkını tartışmaya açan AKP hükümetine tepki gösteren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nin yaptığı açıklamada, “6. Yargı Paketi’nde hükümetin niyeti bu borcu ödemek değil, boşanmayı güçleştirmek ve kusurlu erkeği azat etmektir” denildi.

'Müsaade etmeyeceğiz!'

'Müsaade etmeyeceğiz!'

    Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, ortadan kaldırılmak istenen nafaka hakkı nedeniyle AKP’ye sert tepki gösterdi. 6’ncı Yargı Paketi ve “Devlet Destekli Nafaka Modeline” ilişkin Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından konuya dair bir değerlendirme yapıldı. Açıklamada, “6. Yargı Paketi’nde hükümetin niyeti bu borcu ödemek değil, boşanmayı güçleştirmek ve kusurlu erkeği azat etmektir. Niyetleri nafaka hakkının süresini kısıtlayarak göz korkutmak, kalan süreyi devletin üstleneceği gibi belirsiz bir iddiayı ortaya salarak suyu bulandırmaktır” denildi.

 

    Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, “Kadınları yoksulluğa düşüren ve eşitsizliği derinleştiren sistemle mücadele etmek uzun vadede tek çözüm yoludur. Nafaka hakkına el sürmenize müsaade etmeyeceğiz! Boyun eğmeyeceğiz!” diyerek şu açıklamayı yaptı:

 

“BOYUN EĞMEYECEĞİZ!”

    “Yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulması beklenen 6. Yargı Paketi taslağının içeriği hükümet medyası tarafından gayri resmi olarak kamuoyu gündemine servis edilmeye başlandı. Hükümetin, taslağı meclise getirmeden önce bu yolla nabız ölçtüğünü ve kamuoyunu hazırladığını çok iyi biliyoruz. Bu nedenle 6. Yargı Paketi’nde olması muhtemel nafaka düzenlemesine karşı tüm kadınlarla ve kadın örgütleriyle birlikte omuz omuza olacağımızı, mevcut kazanımlarımıza sahip çıkarak daha fazlası için mücadele edeceğimizi en başından duyurmuş olalım. Yapmak istediğinizin farkındayız, boyun eğmeyeceğiz!”

 

“KADINLARA TÜM TOPLUM BORÇLUDUR”

    “Adalet Bakanlığı’nın 6. Yargı Paketi ile bu formülü “sosyal devlet ilkesi” sosuyla revize ettiğini ve nafaka ödemek zorunda olan eşin, evlilik süresi kadar nafaka ödemesi, bu sürenin sonunda ise devlete nafaka ödeme yükümlülüğü getirilmesi formülü üzerinde durduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Devlet bütçesinden karşılanması planlanan sonraki nafaka ödemelerinin ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarından karşılanması planlanıyor. Emekçi halkın vergileri, elbette yine emekçi halka hizmet etmelidir. Çalışma hayatından koparılıp evin içine hapsedildiğinde dahi değer üreten, yaşamın yeniden üretilmesini sağlayan kadınlara tüm toplum borçludur. Bu nedenle kadınlara devlet bütçesinden ayrılacak her pay, hak ettiklerinin çok daha azıdır, bunu tartıştırmayız. Ancak 6. Yargı Paketi’nde hükümetin niyeti bu borcu ödemek değil, boşanmayı güçleştirmek ve kusurlu erkeği azat etmektir.”

 

“NİYET GÖZ KORKUTMAK”

    “Niyetleri nafaka hakkının süresini kısıtlayarak göz korkutmak, kalan süreyi devletin üstleneceği gibi belirsiz bir iddiayı ortaya salarak suyu bulandırmaktır. Bugüne dek nafakasını tahsil edemeyen kadınların sorununu çözmek konusunda güvence verdiler, somut adım attılar mı? Hayır. Devletin mağdurun yanında olmak yerine kusurlu tarafın yanında yer alması, bizzat cinsler arasında taraf tuttuğunu göstermektedir. Mevcut nafaka düzenlemesine alternatif olarak getirilen her formülde hükümet, hali hazırda kadınlar aleyhine dengesiz olan adalet terazisinde erkek kefesine bir ağırlık daha koymaktadır”

 

“MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

    “Yapılması gereken mevcut kanuni düzenlemeyi muhafaza edip, yasanın uygulanmasını sağlamak, özellikle mağdur olan kadınlar lehine bu alanda gerçek mücadele yürüten kadın örgütlerinin katkılarıyla mevzuatı ve uygulamayı güçlendirmek ve bunu yaparken kadına sahip çıkılması gereken bir nesne gözüyle değil, hür ve bağımsız, eşit yurttaş olduğu bilinciyle yaklaşmaktır. Kadınları yoksulluğa düşüren ve eşitsizliği derinleştiren sistemle mücadele etmek uzun vadede tek çözüm yoludur. Bu ülkenin mücadeleci kadınları ne sinsi formüllerinize kanar, ne de sadakaya muhtaç etmenize izin verir. Nafaka hakkına el sürmenize müsaade etmeyeceğiz!”

 

Fadime YİĞİT 


Yorum Yap