Seralarda hasar büyük!

Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Kadriye Mahallesi’nde yağışlı ve fırtınalı hava çilek üreticilerini olumsuz etkiledi. Dere yataklarının zamanında temizlenmemesinden dolayı seraların sular altında kaldığını anlatan çilek üreticileri, "Zamanında dere yatakları temizlenseydi bu başımıza gelmezdi" dedi

Seralarda hasar büyük!

Seralarda hasar büyük!

Serik'te Fırtınadan dolayı, seraların naylon örtüleri uçtu, her yer sular altında kaldı. Hasat döneminde yaşanan bu durum üreticileri zor durumda bıraktı. Bölgede üretilen çilek başta yurt içi olmak üzere Avrupa ve Arap ülkelerine gönderiliyor.

  

“DERE YATAKLARI TEMİZLENMELİ”

Fırtına sebebiyle çok zarar ettiklerini belirten çilek üreticisi Kadir Elkatmış, “7 yıldır çilek üreticisiyim. Her sene bu sıkıntıları yaşıyoruz. Allah'tan gelen bir şey ama dere yataklarını yazın temizlemeliyiz. Bu olaylar başımıza geldikten sonra değil. Yazın dere yataklarını temizlediğimiz zaman böyle bir sıkıntı olmaz. Bu konuda yetkililerden yardım istiyoruz. Bir ben değilim benim gibi birçok çilek üreticisi var. Birçok üreticinin zararı büyük” diye konuştu.

  

“1 AY GERİYE DÜŞTÜK”

Talebin çok olduğunu ama zararında fazla olduğunu söyleyen Elkatmış, “Avrupa'ya, Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Arap ülkelerine ihracat yapıyoruz. Çileğe talep çok ama zararımız da çok. Fırtına ve selden dolayı bir ay geriye düştük. Ben bu tarlayı ne yapabilirim ki. Eylül, Ekim ayında ektiğimiz çileği şu anda toplamamız lazımdı. Önümüzdeki aylarda ne olur bilinmez, Allah'a bağlı" dedi. (İHA)


Yorum Yap