'Korkarak yürümek istemiyoruz!'

Hacettepe Gençlikspor Kulübü Antalya Temsilcisi Ahmet Oktay, Antalya Muratpaşa ve diğer ilçelerdeki kaldırımlardaki tehlikelere dikkat çekerek “Kaldırımlarda korkarak yürümek istemiyoruz” dedi

'Korkarak yürümek istemiyoruz!'

'Korkarak yürümek istemiyoruz!'

    Antalya’da engelli vatandaşların yaşadığı problemlere değinen ve kaldırım işgallerine tepki gösteren Hacettepe Gençlikspor Kulübü Antalya Temsilcisi Ahmet Oktay, Muratpaşa Belediyesi’nden kaldırım üzerinde bulunan çöp konteynerlerine, Martı’lara ve gelişi güzel açılan stantlara önlem alınmasını ayrıca kaldırım çalışmaları ile bozulan yerlerin önceden derneklerine bildirilmesini istedi ve bunun engelliler için büyük önem teşkil ettiğini söyledi.

 

“KALDIRIMDA YOK YOK”

    Engelli vatandaşlar için tehlike saçan kaldırımlarla ilgili gazetemize konuşan Ahmet Oktay, şunları söyledi: “Öncelikle kaldırımlarda çok kez karşılaştığımız problemler arasında, kullanımı yeni artan ve her an karışımıza çıkan Scooterlar var, motosikletli kuryeler var. Martılar ve motosikletli kuryelerin nereden çıkacağı belli olmuyor. Kullanım alanları kısıtlı olan martılar yollardan çok kaldırımlarda gidiyorlar ve bu büyük tehlike oluşturuyor. Onun dışında sarı çizgilerin önüne çıkan duraklar, ağaçlar ve çöp konteynerleri var. Stant çadırları var. Müteahhitler ev yaptırıyoruz diyerek kaldırımları işgal ediyor. Ayrıca durak önlerine park etmiş olan araçlardan dolayı otobüslere de binememekteyiz Bunların hepsi görme engelli vatandaşlar için birer tehlike oluşturuyor. Yani kaldırımın üstünde yok yok.”

 

“KALDIRIMLARDAKİ ARAÇLAR UYARILMALI”

    Kaldırımlarda yürürken çok sayıda engelle karşılaştıklarını belirten Oktay, “Neler çektiğimizi görmelerini istiyoruz. Muratpaşa Belediyesi’nden kaldırımların üzerine park eden araçların denetlenmesini, tespit edilen araçların uyarılmasını ve bunun önüne geçilecek adımların atılmasını istiyoruz. Ayrıca bazı yerlerde yağmurlardan ya da üzerinden araç geçtikten sonra kırılma, yıpranma olan yerlerin değiştirilmesi gerekiyor. Örneğin çöken yerlerde bastonumuzu o bölgeye götürdüğümüzde baston bize çarpabiliyor ve bizi yaralayabiliyor. Muratpaşa’nın kazılan veya ASAT tarafından kazılacak olan bir bölgeyi derneklere bildirsinler ki bizler de üyelerimize bildirelim. Veya kazılan bölgenin şeritlerle çevrilmesi o bölgeden geçen trafiğin içine düşmesini engelleyebilir. Ancak biz görme engelliler bastonumuzu yerden götürdüğümüz için şeritler o kişinin yürüyüşüne gelecek bir noktada” diye konuştu.

 

“BU İŞGALLERE ÇÖZÜM BULUNSUN”

    Kaldırım işgallerine çözüm bulunmasını isteyen Oktay, “Scooterların ve Martıların yasal çerçeve içerisinde kullanılmasını istiyoruz. Ayrıca kaldırımın üzerinde çocuk arabası, engelli aracı haricinde, tekerlek görmek istemiyoruz. Yaya yolunu riske atacak durumda kullanıyorlarsa onlara da karşıyız. Çünkü oradan bir yaşlıda geçebilir, oradan bir çocukta çıkabilir. Bunların hepsinin düşünülmesi gerekiyor” dedi.

 

“SESLİ SİNYALİZASYON İSTİYORUZ”

    Aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediyesi ulaşım hattını arayıp ulaşımda yaşadıkları sorunları da aktardıklarını söyleyen Oktay, “Duraklarda ve araçların içerisinde sesli sinyalasyonun bir an önce devreye sokulması için görüştük. Biz artık sabırsızlanıyoruz. Hem durakta araca binerken aracın geldiğini söyleyen bir sistem kurulursa hem de inerken olursa daha güzel olur diye düşünüyorum” dedi.

 

 

Fadime YİĞİT


Yorum Yap