'Bu memleket bizim!' 'ERDOĞAN İSTİFA ET!'

Antalya Emek Ve Demokrasi Güçleri, dün akşam Kapalıyol’da, “Geçinemiyoruz. AKP defol bu memleket bizim!” diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi ve “Açlığa yoksulluğa artık yeter! Erdoğan istifa et” pankartlarıyla yürüyüş yaptı.

'Bu memleket bizim!'  'ERDOĞAN İSTİFA ET!'

'Bu memleket bizim!' 'ERDOĞAN İSTİFA ET!'

    Antalya Emek Ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını yapan KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Devrim Mol, “Türkiye tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya. Türk Lirası döviz karşısında her gün değer kaybediyor.  Yaşanan krizden dolayı soframızdaki ekmek her geçen gün küçülüyor,  gıdaya, giyime, ulaşıma, yakıta, iğneden ipliğe her şeye zam geliyor, işsizlik artıyor. 21.yy’da bu ülke açlığı, kıtlığı, yokluğu ve evsizliği yaşıyor” diyerek “Sorunların ve ekonomik krizin tek sebebi AKP ve ucube tek adam rejimidir. Buradan haykırıyor, Artık yeter diyoruz! Yönetemiyorsunuz istifa edin” şeklinde konuştu.


“ÜLKE EKONOMİSİ ALEV ALDI”

    “Bu iktidar emekçi yoksul halklara baskı ve sefalet, bir avuç para babasına saltanat demektir” diyen Devrim Mol konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yaşanan kriz dış ülkelerin ülkemize bir oyunu değil AKP iktidarının bilinçli bir tercihidir. İktisadi dayanaklardan yoksun açıklama ve politikalardır. “Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye’ye akacak” mantığıyla sermayeden yana bir tercihtir. Bugün milyonların temel gündemi iğneden ipliğe her şeye devam eden zam yağmuru iken, bugün milyonların temel gündemi TL’nin döviz karşında değer kaybı ile gelirinin, ücretinin, maaşının her geçen gün mum gibi erimesi iken, yangını hafifletecek ne bir program ne de bir hedef konulmuş durumda.  Ülke ekonomisi alev almış yanıyor, Maliye Bakanı tek laf bile edemiyor. Babalar gibi satarım denilerek çıkılan yolda tüm kamusal birikim özelleştirme adı altında talan edilmiş, sermayeye peşkeş çekilmiştir. Betona dayalı ekonomik sistemle bir avuç müteahhit zengin edilmiş, ne istedilerse verilmiştir.”


“ÇİFTÇİLERİMİZ KREDİ BORCU ALTINDA EZİLİYOR”

    Mol, “AKP iktidarı bitmek bilmeyen rant hırsıyla sermaye için doğayı tahrip ediyor tarım alanlarını ve su kaynaklarını ranta açıyor. Çiftçilerimiz kredi borcu altında eziliyor, artan maliyetler yüzünden tarım yapamaz hale geliyor. Yandaş Demirören’e verdiği krediyi bile geri almaya tenezzül etmeyen kamu bankalarımız çiftçinin traktörünü varana kadar haczediyor. Asgari ücret temel ücret haline dönüştürülüyor, özellikle kadın, çocuk ve göçmen emeği alabildiğince sömürülüyor. Taşeronlaşma sendikasızlaştırma kural haline getiriliyor.  Sürekli artan işsizlik emekçiler için bir tehdit olarak kullanılıyor. Ülkemizde ekonomi, ranta dayanan neoliberal anlayışla birlikte bir avuç sömürünün insafına bırakıldı. Sağlık sistemi, eğitim sistemi her şey tel tel dökülürken bir avuç para babası bu alanlardan rant sağlıyor” ifadelerini kullandı.


“ZEHİR DİLİ DERHAL TERK EDİLMELİ”

    “Öfkesini, geçinemiyoruz çığlığını, taleplerini sokağa taşıyan halkın isyanı, yoksullaşmaya, pahalılığa karşı tepkisi, bizzat ana muhalefet partilerince karalanmaya çalışılıyor” diyen Mol basın açıklamasının devamında şunları aktardı: “Halkın meşru ve demokratik tepkilerine, eylemlerine provokasyon diyenler AKP’nin ekmeğine yağ sürmekte baskı politikalarının önünü açmaktadırlar. Bu zehir dili derhal terk edilmeli ve AKP’ye karşı öfkesini gerektiğinde sokakta dillendiren emekçilerin, halkın demokratik, meşru eylemlerinin yanında yer alınmalıdır.”


“EKONOMİK KRİZİN TEK SEBEBİ AKP’DİR”

    “Tüm bu sorunların ve ekonomik krizin tek sebebi AKP ve ucube tek adam rejimidir. Buradan haykırıyor, Artık yeter diyoruz! Yönetemiyorsunuz istifa edin. Yirmi yıldır bu kötülük iktidarına teslim olmayan bütün ilerici, yurtsever emekçi halkımıza sesleniyoruz, gelin kadınlar, gençler, işçiler, memurlar, köylüler omuz omuza verelim haramilerin saltanatını hep birlikte yıkalım bu köhnemiş iktidara birlikte son verelim.”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap