'Tasarrufa rastlayamadık!'

2016 Yılında tasarruf yapılacak denilerek hayata geçirilen kalıcı yaz saati uygulamasının ardından açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, “Enerji Bakanı Dönmez ‘Kalıcı yaz saatiyle ilgili tasarruf sağladık’ diyor ama bununla ilgili yapılan raporlamalarda verilen verilerde herhangi bir tasarrufa rastlayamıyoruz” dedi

'Tasarrufa rastlayamadık!'

'Tasarrufa rastlayamadık!'

    Antalya’da düzenlenen 11’inci Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 2016 yılında alınan bir kararla yürürlüğe giren kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili “Sabit saat uygulamasına başladığımız 2016 yılından bugüne kadar elde ettiğimiz toplam tasarruf 6,82 milyar kilovatsaat elektrik oldu. Bu tasarrufun parasal karşılığı ise yaklaşık 6 milyar lira oldu” açıklaması tartışmalara neden oldu. Bakan Dönmez’in açıklamalarının ardından kalıcı yaz saati uygulamasının ülkeye enerji tasarrufu sağlayıp sağlamadığını sorduğumuz EMO Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, “Bu uygulamayla ilgili elektrik tasarrufu sağladık deniyor ama henüz enerji tasarrufu sağlandığıyla alakalı bilim insanlarının da üzerinde mutabık kaldığı bir rapor yok” dedi.

“VATANDAŞLAR MAĞDURİYET YAŞIYOR”

    Türkiye’nin gün ışığında ileri saat uygulamasında Iğdır’ı baz aldığını hatırlatan EMO Başkanı Tat, “Örneğin Iğdır’da saat 6.51’de gün doğarken bu sefer Edirne’de saat 8’i 5 geçe gün doğuyor. Şimdi Iğdır’ı baz alarak yapılan bu işlemde bir tasarruf sağlanması söz konusu olamıyor. Şu an ülkedeki insanların nüfusun yüzde 60’ı yüzde 70’i bununla alakalı bir mağduriyet yaşıyor. İnsanlar diyelim ki Antalya’da sabah saat 8’de işe gidecekse saat 7’de evinden çıktığında karanlıkta gün ışığını görmeden yolculuk yapıyor. Nitekim yine aynı şekilde çocuklar okula giderken de bu konudan mustaripler. Yaz saati uygulaması Nisan ayından Ekim ayına kadar uygulansın. Ama bundan sonraki beş aylık kış döneminde de eskisi gibi ileri saat uygulamasına geçilmesi gerekiyor. Veyahut da bu saatlerin tekrar düzenlenmesi gerektiğini biz vurguluyoruz” diye konuştu.

“TASARRUFA RASTLAYAMADIK”

    Başkan Şaban Tat, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Antalya’da düzenlenen 11’inci Türkiye Enerji Zirvesi’ndeki açıklamasında “Bununla ilgili tasarruf sağladık” diyor ama bununla ilgili yapılan raporlamalarda verilen verilerde herhangi bir tasarrufa rastlayamıyoruz. Geçmişte İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bir raporu var. Ama onda da net olaraktan bunun fayda sağladığıyla ilgili herhangi bir durum söz konusu değil” dedi.

“1 KİLOVATSAAT TASARRUF BİLE ÖNEMLİ”

    “Güne erken başladığımız için insanların aydınlatmaya, ısınmaya ihtiyacı var” diyen Başkan Tat, “Doğal olarak insanlar tüketime daha erken saatte başlıyor. Ülke olarak 1 kilovatsaat tasarruf bile bizim için çok önemli. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz bu bizim için çok önemli bir husus. Ama geldiğimiz noktada bir şeylere tasarruf ettik dediğimiz zaman da bunun raporlarının bilimsel verilere dayandırılaraktan da sunulması gerekiyor. Ekonomik açıdan bir rapor olmadığı için elimizde bununla ilgili tasarruf sağladığımızla ilgili kesin bir bilgiye varamıyoruz. İnsanlar bundan verimli karlı çıkamıyorsa fabrikalarda verimli çıkamayacaktır. Yani saat 8’de iş başı yapacak kişi de o fabrikaya gidecek kişi de normal vatandaş olduğu için burada şu karlı çıkmıştır diyebileceğimiz bir durum yok. İşin açıkçası bu karlı olma durumu nerden çıktı bunun raporlarını merak ediyoruz” diye konuştu.

“ATILMIŞ BİR ADIM MAALESEF YOK”

    Bu konunun 5 yıldır uygulandığını vurgulayan Başkan Tat, “Artık bu konunun netleşip noktalanması gerekiyor diye düşünüyoruz. İnsanların bu konuda ciddi mağduriyeti söz konusu. Her yıl bu aylar geldiğinde konu gündeme geliyor ama alınmış bir karar atılmış bir adımda maalesef yok. Ülkenin doğusuyla batısı arasında ciddi bir zaman farkı var. Bununla alakalı iyileştirme çalışmaları veya değişiklikler söz konusu olabilir. Tabi ki bunları yaparken de uluslararası saat dilimine de uymak zorundasınız. Bizim daha önceki ileri saat uygulamamız bir verimlilik sağlıyordu. Burada insanların huzuru, psikolojisi de önemlidir. Enerji tasarrufu yapamayabiliriz küçük bir rakamdır ülkenin genel tüketimi içerisinde ama insanların huzuru ve psikolojisi için bunları da devletin yapması gerekir. Şu an eski sistemdeki gibi 1 saat ileri uygulamasını ekim ayından itibaren tekrar uygulayıp eski sisteme dönmemiz bizim için hem tasarruf sağlayacağına inanıyoruz hem de insanların içinde bulunduğu huzuru sağlayacaktır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


Fadime YİĞİT


Yorum Yap