'Çiftçiyi zor günler bekliyor'

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp tarımın sorunları ve ürün maliyetlerinin yükselmesiyle ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Tarımın dünü ve bugünün konuşulduğu toplantıda Başkan Alp, “Tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan ülkemiz nedense son yıllarda yetemez durumda. Girdi fiyatlarıyla ülke tarımı zor günler geçiriyor” dedi

'Çiftçiyi zor günler bekliyor'

'Çiftçiyi zor günler bekliyor'

    Antalya Ziraat Odası Başkanlığı’nda bir araya gelen ziraat odası başkanları, çiftçiler, komisyoncular son günlerde gündemden düşmeyen gübre fiyatlarında yaşanan artışı ve girdi maliyetlerini kamuoyuyla paylaştılar. Toplantıda açıklamalarda bulunan Muratpaşa Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, “Tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriyiz derlerdi büyüklerimiz. Nedense son yıllarda yetemez durumdayız. Girdi fiyatlarıyla ülke tarımı zor günler geçiriyor. Adeta yoğun bakıma düşmüş hasta gibi serumla yaşamakta olan tarımın vereceğimiz bilgiler doğrultusunda yapılıp yapılmayacağını kamuoyuyla paylaşmak durumundayız. Daha önceki yıllarda girdi fiyatları inişli çıkışlı seyrederken çiftçi olarak ayakta kalmaya çalışıyorduk. Son bir yıldır bırak ayakta kalmayı yaşama şansı bile kalmadı demek yanlış olmaz. Tarımda kullandığımız girdi kalemlerinden 27 Temmuz 2021’de 135 olan bir gübre 4 gün önce fiyatı 300 TL oldu. Yine aynı tarihlerde 135 TL olan bir başka gübre 330 TL oldu. Bir başka gübre ise 315 TL’den 500 TL oldu” dedi.

"FİDE FİYATLARI YÜKSELDİ"

    Hayvancılığında zor durumda olduğunu ve ahırların şu anda yüzde 30 yüzde 40 kapasiteyle çalıştığını belirten Başkan Alp, hayvanlık sektöründe yem fiyatlarında yaşanan artışla ilgili,  “2020’de 80 TL olan besi yemi 2021’de 170 TL, 2020’de 90 TL olan süt yemi 2021’de 190 TL, 2020’de bir ton saman 700 TL iken şuanda 900 TL oldu. Süt fiyatları ise 2020’de 2.50 kuruş iken 2021’de 3.20 kuruş oldu. Aşılı domates fidesi ise şuanda 4,5-6,5 TL, normal domates 2.5 TL, Kaliforniya biber 3.5-5.5 TL arasında satılıyor. Tohum artışı yüzde 140 ile yüzde 150 arasında gerçekleşti. Fidecilerde girdi artışı ile fide fiyatları ise yüzde 150 ile yüzde 160 arası yükseldi” açıklamasına yer verdi. Çiftçinin halde ürün satış rakamlarını ve piyasa fiyatlarıyla ilgili de bilgi veren Alp, “25 Ekim 2021 tarihinde domates 4 TL, kokteyl 8 TL, sivri biber 6.80 TL, kıl biber 8 TL, dolmalık biber 3 TL, patlıcan 4.5 TL, kabak 5 TL, salatalık 2.10 TL. 22 Kasım itibariyle piyasa fiyatları ise domates 2.30 TL, domates kokteyl 6 TL, sivri biber 7 TL, kıl biber 8 TL, patlıcan 5.70 TL’ye düştü” şeklinde konuştu.

“ÇİFTÇİMİZ ZOR DURUMDA”

    Alp konuşmasını şöyle sürdürdü, “Önümüzün kış olması nedeniyle ısıtma giderleri olarak kömür (ton) 3700-4000 odun (ton) 1000-1200 TL olmuştur. Tarımda kullanılan elektrik ve mazota gelen zamlar yine çiftçimizi zor durumda bırakmaktadır. Narenciye fiyatları maliyet 1.50-1.90 TL iken şu anda limon 1 TL portakal 2-2,5 TL arası ürünün kalitesine göre değişmektedir.”

“RUSYA TARIM ÜRÜNLERİMİZİ BEKLETİYOR”

    “Rusya analizi öne sürerek ülkemizin yapmış olduğu analizi önceleri kabul ederken yaklaşık 1 aydır analizi kendilerinin yapacaklarını öne sürerek tırlardaki tarım ürünlerimizi 8-10 gün bekletiyor. Ürünlerimizin kalitesi bozuluyor. Devletimizin acil olarak karşılıklı heyetler halinde ivedilikle çözüm yolu bulması gerekmektedir. Yine yalnız Rusya’ya bağımlı kalmamak için Avrupa, Ortadoğu ve Uzak doğu pazarlarının devletimiz tarafından çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Tarım girdilerinin yüksekliği nedeniyle çiftçimizin ayakta kalması mümkün gözükmemektedir.”

“ÇİFTÇİMİZİN DESTEKLENMESİNİ İSTİYORUZ”

    Başkan Alp konuşmasının devamında “TARSİM'de olduğu gibi bütün girdilerin yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılanması veya düşük faizli 2 yıl ödemesiz kredilerle çiftçimizin desteklenmesini istiyoruz. Tarımda kayda değer destek yapılmadığı sürece çiftçimizin kaliteli ürün yetiştirmesi zordur. Önümüzdeki günlerde çiftçimizi zor günler bekliyor. Sorunlarımızın çözülmesi için Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bir araya gelerek ortak çözüm üretilmesini istiyoruz” diyerek tarımın sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.

  

Fadime YİĞİT


Yorum Yap