OSB’lere enerjide ayrımcılık talebi

14'üncü Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü’nün onursal başkanlığında Antalya’da gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in çevrimiçi olarak katıldığı fuarın açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, enerjinin organize sanayi bölgeleri (OSB) için önemine dikkat çekerek, OSB’lere enerji maliyetlerinde pozitif ayrımcılık istedi

OSB’lere enerjide ayrımcılık talebi

OSB’lere enerjide ayrımcılık talebi

    Türkiye’den ve 52 ülkeden alım heyetlerinin yer aldığı, 3 gün boyunca devam edecek olan EIF 14'üncü Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı’nın onursal başkanlığını yürüten OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, OSB’lerin Türkiye’nin üreten üsleri olduğunu, tüm zorlu şartlara rağmen OSB’lerde üretimin devam ettiğini söyledi. Türkiye’deki 352 organize sanayi bölgesinden 259’unun işletme aşamasında olduğunu ve buralardaki 67 bin işletmede 2 milyon 200 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığını aktaran Başkan Kütükcü, OSB’lerdeki elektrik tüketimlerine dikkat çekti ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den enerji maliyetleri noktasında OSB’ler için pozitif ayrımcılık istedi. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI BİN 119 MEGAWAT

   Konuşmasında yenilenebilir enerjinin önemine de dikkat çeken Kütükcü, OSB’lerdeki yenilenebilir enerji yatırımlarının bin 119 megawatta ulaştığı bilgisini paylaştı. Kütükcü, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz ay itibariyle, ülkemizin 98 bin megawattın üzerine çıkan elektrik enerjisi kurulu gücünün yüzde 64,8’i yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Organize sanayi bölgelerimiz de özellikle son dönemde ülkemizin enerji haritasının çeşitlenmesine, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasına katkı veriyor. Şu anda OSB’lerimizdeki yenilenebilir enerji yatırımlarının toplam kapasitesi bin 119 megawatta ulaştı. Bu yenilenebilir enerji santrallerinin,  643 megawattını güneş enerjisi santralleri, 260 megawattını jeotermal santralleri, 206 megawattını biokütle, 10 megawattını da rüzgar enerjisi santralleri oluşturuyor. Ayrıca, sanayicilerimizin özellikle çatı tipi Güneş Enerji Sistemi (GES) projelerine yoğun bir talebi var. OSB’lerimizdeki fabrikaların çatılarında güneş panellerini daha sık görür hale geldik.” 

    Kütükcü, 300’ün üzerindeki fabrika ile 20 bin kişiye istihdam sağlayan Antalya OSB’de de GES kapasitesinin 10 megawattı aştığını duyurarak, bu yatırımların hem Antalya’da hem de Türkiye genelinde artmaya devam edeceğini vurguladı.

    (İHA)


Yorum Yap