İddialar, polemikler, ithamlar... Büyükşehir'de söz düellosu!

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclisi gerçekleştirildi. Meclis'e AKP sözcüsü Ali Çetin ile Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek arasındaki karşılıklı polemikler damga vurdu

İddialar, polemikler, ithamlar... Büyükşehir'de söz düellosu!

İddialar, polemikler, ithamlar... Büyükşehir'de söz düellosu!

    Antalya Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclis Toplantısı, Başkan Muhittin Böcek'in ve Meclis üyelerinin çoğunluğunun katılımıyla gerçekleştirildi. 60 maddenin görüşüldüğü Meclis'te AKP Grup Sözcüsü Ali Çetin'in Büyükşehir yönetimine dönük dikkat çeken itham ve iddialarına tek tek yanıt verildi. Mecliste oylanan birçok maddede Millet İttifakı ortakları olan CHP ve İYİ Parti arasında görüş ayrılıkları olması ve geçtiğimiz seçimlerde aynı durumu yaşan Cumhur İttifakı arasında daha sıkı bir işbirliğinin görülmesi ise bir başka dikkat çeken gelişme olarak kayıtlara geçti.


    Meclis toplantısına grup sözcülerinin konuşmalarıyla başlandı. Gündeme ilişkin konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Sözcüsü Deniz Filiz'in AKP hükümetini de eleştirdiği ifadeleri  şöyle:


    "Market fiyatlarına gelen zamlar, enerji maliyetlerine gelen zamlar, yüzde yüze yakın artış gösteren kırtasiye ürünlerinin fiyatlarına, ev kiralarına rağmen açıklanan 1,25'lik büyüme oranının inandırıcı olmadığını ifade ediyorum. Ekonomimizin normalleşmesini temenni ediyoruz. Yıllar içerisinde sistematik olarak zayıflatılan, dünyaca öneme sahip Altın Portakal Film festivalimizin Covid-19 şartlarında dahi gerekli tüm önlemler alınarak yapılması ve vatandaşların filmlere olan ilgisi bizleri mutlu etti. 10 Ekim Barış Mitingi'nde 104 vatandaşımız hayatını kaybetti. Cumhuriyet tarihimizin en büyük katliamında yitirdiklerimizi unutmadık. 29 Ekim'de de Cumhuriyetimizin ilanını ilk günkü heyecanla, halkımızla birlikte gönül gönüle kutlayacağız. Tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz."


    Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Sözcüsü Selçuk Senirli konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Meralarımızın ıslah edilerek hayvancılığa kazandırmak istiyoruz. Tarımsal alanlarda çevreyle barışık modern sulama sistemlerine kavuşturulmasını istiyoruz. Üreticilere böylelikle çok önemli destek yapılabilir. Belediyemizin park ve bahçe düzenlemelerinde en az su ihtiyacı olan peyzaj bitkilerinin tercih edilmesini talep ediyoruz. Gelecek nesiller için kaynaklarımızı verimli kullanalım."


    Memleket Partisi adına konuşan İbradı Belediyesi Başkanı Serkan Küçükkuru ise, "Rejimin,  Cumhuriyet'in kuruluş değerlerinden kopmuş tek adam rejimine dönüşmesi nedeniyle bu 29 Ekim'i buruk bir şekilde kutlayacağız" diyerek iktidarın demokratik olmayan tutumlarına ilişkin eleşttirilerde bulundu.

AKP'DEN DİKKAT ÇEKEN İDDİALAR!

    Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Sözcüsü Ali Çetin, "Vatan ve aile sevgisinin üretildiği, tarih ve geleneklerimizin yaşatıldığı, paylaşma ve dayanışmanın da ilk basamağıdır camilerimiz. Irk, mevki, makamın giremediği, giren herkesin eşit olduğu kutsal mekanlarımızdır" diyerek 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutladı. Öte yandan AKP'li Çetin'in Büyükşehir'e dönük ithamları ise Meclis'e damga vurdu. Çetin iddia ve ithamlarını şöyle sıraladı:

    "Haziran Meclisi'nde gerçekleşip biten Manavgat Türkbeleni Projesi, bu döneme devrolan 30 milyon TL'lik yatırımla ne durumda olduğunu sormak isteriz. Burası bitmiş halde, atıl bir şekilde durmaktadır. Burayla ilgili ne gibi bir çalışma düşünülmektedir? Manavgat halkı Büüykşehir'in bu konuda yıllardır adım atmamasının nedenini bize sormaktadırlar. Asansörünün bile çalıştırılamadığı projenin atıl bir şekilde bekletilmesi bizleri üzmektedir. 

 

   Demre-Kaş Ortak Mezbahanesinin hijyen ve okku sorunlarından dolayı kapanması da yöre halkını derinden üzmüştür. Mezbahanın kokusunun giderilip hijyene kavuşturulmasında bile Büyükşehir'in ilgisiz ve alakasız kalması vatandaşlar tarafından eleştirilmektedir. Antalya'da trafik felç olmuş durumda, bu konuda da acil bir çalışma yapılması gerektiği konusu elzemdir. Maalesef Böcek döneminde Büyükşehir Belediyesi'nin herhangi bir çalışmasını görmedik. 

    Yine Büyükşehir Belediyesi'nin işçilerinin haklarının verilmediği, banka promosyonlarının bile yüzde 10'luk bir işçi kesimine dağıtıldığı, gerisinin de gelmediğiyle  ilgili işçilerin serzenişleri vardı. Onların 3 seneye yaklaşan bu mağduriyetlerinin ne olacağını sizlere sormak isteriz. ASAT'ın su zamlarıyla ilgili gündem de Antalyalıların gündemindedir. Fahiş zamlar, elden ele dolaşan faturalar gündemdedir. Bu konuyla alakalı da Antalya kamuoyunu bilgilendirmek sizin görevinizdir."

'ÖNCEKİ DÖNEMLE KARIŞTIRDIN'

   Çetin'in sözlerine cevap veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise dikkat çekici ifadeler kullandı. Başkan Böcek, "Dönemi karıştırmış olabilirsin. Bugüne kadar işçilerimizin promosyonunun yüzde yüzünü ödedik. Sayın Çetin yanlış bilgilendirilmiş. Konyaaltı Belediye Başkanlığı dönemimde de işçiye borcumuz olmadı. İşçilerimizin ve tüm çalışma arkadaşlarımızın, dinimizde 'teri soğumadan parasını verin' diye buyurulduğu gibi gereğini yaparak ücretlerini eksiksiz yatırdık. Sayın Çetin bir önceki dönemle karıştırdı. Ucuz politika yapmak için bunları dile getirmeyi doğru bulmuyorum" dedi.

'TÜM ÇALIŞANLARA PROMOSYON YATTI'

    Ardından söz alan belediye yöneticilerinden Ramazan Demir şöyle konuştu: 

    "Antalya İnsan Kaynakları A.Ş. olarak  8124 işçiyi kapsayan anlaşmamızı yaptık. 18 Nisan 2021 tarihi itibariyle de bu işçilerin tamamına 3 bin 150'şer TL yatırıldı. Ayrıca ihale tarihinden sonra işe giren personelin tamamına da kalan süreyle orantılı olarak promosyonlarını yatırmaya devam ettik. Yine Büyükşehir'de görev yapan 1984 işçiye 24 Haziran'da promosyon iadesi yaptık. 18 Eylül'de de 6 bin 160 TL yani tamamı belediyemizin sözleşmesi personeline yatırıldı. Toplu İş Sözleşmesi'nde de Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası grev kararı almıştı. Bu kararın kaldırılmasıyla ilgili yargı yoluna gidildi. 

    Antalya'daki yerel mahkeme Büyükşehir Belediyesi'ni haklı gördü, dava bir üst mahkemede devam ediyor. İşçilerin özlük haklarında artış yapılmaması konusunda da 6196 sayılı yasada yer alan Yüksek Hakem Kurulu kararları 2020 Haziran Ayından itibaren olduğu gibi uygulanmaktadır. Şayet toplu sözleşme yapılıp yetkili sendika belirlendiği takdirde Haziran 2020 tarihinden itibaren söz konusu işçilerin farkları hesaplarına yansıtılacaktır." 

    Başkan Böcek'in 'siyaset yaptığını' ve 'sataştığını' iddia eden AKP'li Çetin' bir kez daha yanıt veren Böcek, "Ben işçi parasının yüzde yüzünü ödedim, ödemeye de devam ediyorum. Çok rahat olun, kimsenin hakkını yemeden gereğini yapacağız" dedi.

TÜRKBELENİ'NDE TADİLAT MALİYETİ 6 MİLYON

    AKP'li Çetin'in Manavgat Türkbeleni ile ilgili sözlerine ise yine Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Temuçin cevap verdi: Türkbeleni Projesi'nde iki adet yamaç asansörü bulunmakta. Bunlardan birisi 90, diğeri 95 metredir. Bu asansörler yapıldığı günden beri hiç bir zaman düzenli olarak çalışmamıştır. Oradaki çalışan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilerde de bu asansörlerin sürekli olarak arıza yaptığı ve vatandaşların bunu kullanmakta çekindiği bilgisini aldık. Bu asansörlerin yanında mahsur kalan vatandaşları kurtaracak bir kurtarma merdiveni de bulunmamakta. Ayrıca asansör bozulduğunda bu asansörü kullanamayan vatandaşlar çok uzun bir yoldan geri dönmek zorunda kalıyorlar. Bundan dolayı Türkbeleni Projesi rantabilitesini kaybetmiştir. Talimatınızla, iki asansörün yanına kurtarma merdiveni yapılması, asansörlerin makaralarının ve yaylarının, motorlarının değişmesi gibi bazı tadilatlar yapılması gerekiyor. Bunların maliyeti yaklaşık 5-6 milyon + KDV'dir."

Temuçin'in sözlerinin ardından söze giren AKP'li Çetin, burasının yaklaşık 30 milyon TL'lik bir proje olduğunu tekrarlayarak, "orada dükkanlar, işletmeler var. Buraların kirasıyla bile bu asansörler çalıştırılır. Yani üç senedir projenin beklemesi yalnızca asansörden kaynaklıysa, bu sorunu giderirsiniz, böyle bir yatırım beklemez" şeklinde konuştu.

'KALICI ÇÖZÜM OLDUKÇA MALİYETLİ'

    Demre-Kaş Mezbahanesinin kapatılması ile ilgili iddialara yanıt ise Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Seda Özel'den geldi. Özel şu bilgileri paylaştı: 

    "2018 yılında projesi tamamlanmış olan kesimhanenin bir proje hatasıyla foseptikte bir arıtma sorunu yaşandı. Buranın kanalizasyona bağlantısı olmadığı için düzenli olarak vidanjör ile çekme işlemi yapıyorduk. Ancak şuanki sıkıntı oldukça büyüdü. Vidanjörlerin de yoğun çalışmasından ötürü gereken müdahaleyi yapamadık. 

    Tarım İlçe Müdürlüğü kalıcı çözüm yapılmadığı halinde para cezası uygulanacağını bildirdiği için geçici süreyle kapatma kararı aldık. Buradaki kalıcı çözüm adımları oldukça yüksek bir maliyete sahip. Belediye Meclisine sorduktan sonra adım atacağız." Özel'e Meclis'te açıktan talimat veren Başkan Böcek, "önümüzdeki Meclis'e kadar bu çalışmaları tamamlamış olun" diyerek Başkanlığın vatandaşın taleplerine hızla yanıt vermesi gerektiğini savundu.

    Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap