'Tek ve Güçlü Baro' için 'Bayrağı daha ileriye taşıyacağız'

Antalya Barosu Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ve Seçimleri öncesi konuşan Başkan adayı Avukat Mehmet Kaya adaylık süreci, baro seçimleri ve seçilirse yapacağı çalışmaları gazetemizle paylaştı

'Tek ve Güçlü Baro' için 'Bayrağı daha ileriye taşıyacağız'

'Tek ve Güçlü Baro' için 'Bayrağı daha ileriye taşıyacağız'

Başkan Adayı Avukat Mehmet Kaya, “Toplumun hukuktan ve adaletten beklentileri artık doğrudan ve sadece Barolara yüklenmiştir. Savunmayı temsil eden avukatlar olarak Biz; Haksızlıklar karşısında hiç susmadık, susmayacağız. Atatürk ilke ve değerlerinden, hukuk devletinden asla geri adım atmayız, bedel ödemek gerekirse bedelini de öderiz” dedi.

“ÇÖZÜM ÜRETMEK İSTİYORUZ”

    18/19 Eylül 2021 tarihlerinde Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezinde yapılacak Antalya Barosu Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı ve Seçimleri öncesi açıklama yapan Başkan Adayı Avukat Mehmet Kaya, “Mesleğimizin ve Baromuzun ilke ve değerlerinden asla taviz vermeden, odağında sadece avukatların olduğu “Tek ve Güçlü Baro” için, Antalya Barosunun aydınlık geleceğine katkı sunmak, bayrağı daha ileriye taşımak, avukatların artan sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için, mensubu olmaktan gurur duyduğumuz, Cumhuriyetimizin çınarı Antalya Barosu gölgesinde tüm avukat meslektaşlarımızı buluşturmak ve birleştirmek istiyoruz” dedi.

“LİYAKAT ESASI TÜMÜYLE TERK EDİLDİ”

    Şimdiye kadar Baro Başkanlığı, Yönetim kurulu üyeliği, Disiplin ve Denetleme kurulu üyeliği ile Baro merkez ve kurullarında görev yaptığını belirten Av. Mehmet Kaya konuşmasında, “Son 5 yılda temel hak ve özgürlüklerin, KHK’larla, Cumhurbaşkanlığı Kararları ve genelgelerle, hatta twiter mesajlarıyla kısıtlanabildiğini, kira sözleşmesi fesheder gibi uluslararası İstanbul sözleşmesinin bir gecede feshedildiğini, koskoca ülkenin tek bir kişi tarafından yönetildiğini gördük. Yine, yasama ve yargı ile idarenin tamamen iktidar partisine bağlandığını,  iktidar partisi üyelerinin ve sempatizanların torpil ve referansla hakim, savcı ve memur yapıldığını, liyakat esasının tümüyle terk edildiğini de gördük” ifadesini kullandı.

“ADALETE GÜVEN AFRİKA ÜLKELERİNİN GERİSİNDE”


    Türkiye’deki adalet sorununa da değinen Av. Mehmet Kaya, “Yargıya ve adalete olan güven Cumhuriyet tarihinde görülmemiş şekilde en dipte, hatta Afrika ülkelerinin bile gerisinde kalmıştır. Tüm bunlar olurken TBB Başkanı Feyzioğlu,  yasal görevini yapmayarak tek adam rejimine biat edip asker selamı vermiş, mesleki sorunlarla ilgilenmemiştir” dedi.

“SUSMADIK, SUSMAYACAĞIZ”

    “Hiç kimsenin karşısında düğme iliklemeyen, her türlü otoriteye karşı dimdik duran, Atatürk’ün kurduğu Antalya Barosu avukatı olmaktan büyük gurur ve onur duyuyorum” diyen Av. Kaya, “Avukatlar toplumun adalete olan inancının, hukuktan olan beklentilerinin de yegâne savunucusu ve temsilcileridir.  Toplumun hukuktan ve adaletten beklentileri artık doğrudan ve sadece Barolara yüklenmiştir. Savunmayı temsil eden avukatlar olarak Biz; Haksızlıklar karşısında hiç susmadık, susmayacağız. Atatürk ilke ve değerlerinden, hukuk devletinden asla geri adım atmayız, bedel ödemek gerekirse bedelini de öderiz” şeklinde konuştu.


“GÜÇLÜYE KARŞI GÜÇSÜZÜN YANINDAYIZ”

    Kaya, “Biz avukatlar; Güçlüye karşı güçsüzün yanındayız. Tecavüze ve şiddete uğrayan kadının veya çocuğun, hakkını arayamayan yoksulun yanındayız. ÇED raporu bile alınmadan yandaşlara peşkeş çekilen deniz ve ırmaklarda yaşayan canlıların hakları için onların yanındayız. Antalya Barosu, aba altından sopa gösterildiğinde veya tehdit edildiğinde veya başı okşandığında susacak bir kurum değildir” dedi.

BAROYA YENİ HİZMET BİNASI

    Projelerinden de bahseden Av. Mehmet Kaya, “Antalya Barosu’nun yeni hizmet binasını zaman geçirmeksizin inşa edeceğiz. Meslektaşlarımızın ekonomilerine katkı sunacak projelere imza atacağız.  Avukatlık Kanunu’muzun 35.maddesi gereğince “Sürekli Zorunlu Avukatlık Hizmet Sözleşmesi” yapmayan, sözleşmeli avukat bulundurmayan Anonim Şirket ve Kooperatiflerin takipçisi olacağız. Türkiye’de ilk kez Antalya Barosu’nda Avukatlık Akademisi kuracağız. Staj Akademisi, Adli Yardım, CMK ve HMK eğitimlerinde eğitim verecek meslektaşlarımıza, “eğitimcilerin eğitimi” kapsamında eğitim metodolojisi ve psikolojisi, iletişim teknikleri, öfke kontrolü, beden dili ve diksiyon eğitimleri verilecek. Elektronik baro kütüphanesi ile dijital ortamda hukuk kitaplarına meslektaşlarımızın erişmesini sağlayacağız” diyerek başkan seçildiğinde yapacağı çalışmalardan kısaca bahsetti.


Fadime Yiğit

 


Yorum Yap