Özel Günler
reklam

Ne millet ne bahçe kaldı!

Türkiye'nin ilk 'millet bahçesi' olarak duyurulan ve Antalya Atatürk Stadyumu’nun yıkılması sonrası başlatılan proje alanında ne ‘millet’ ne de ‘bahçe’ kaldı

Ne millet ne bahçe kaldı!

Ne millet ne bahçe kaldı!

    Antalya’nın Işıklar bölgesindeki ünlü Karaalioğlu Parkı’nın hemen yanındaki Atatürk Stadyumu, elli yıla yakın kullanılmasının ardından 2016’da yıkılarak yerine 2018’de inşasına başlanan millet bahçesi yapıldı. Ancak dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel tarafından "Türkiye’nin ilk millet bahçesi" olarak duyurulan proje alanına ne millet uğruyor ne de bahçe halinden eser kalmadı. Ulusal bayramlar ve özel günler için uğrak mekan olan bölgedeki parkın havuzunda su kalmadığı gibi parktaki ağaçların da bakımsız kaldığı görülüyor. Atatürk Kapalı Spor Salonu’nun inşaatı ise henüz bitirilebilmiş değil.

ERDOĞAN İSTEDİ, TÜREL UYGULADI

    Spor karşılaşmalarının yanı sıra Antalya halkının milli bayram kutlamaları coşkusuna da ev sahipliği yapan Atatürk Stadyumu, 2016 yılında çürük olduğu gerekçesiyle yıkıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde gündeme getirdiği seçim vaatlerinden biri olan 'millet bahçeleri' projeleri açıklanınca dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel, seçimlerin hemen ardından 26 Haziran 2018’de bir açıklama yaparak yıkılan stadyumun yerine millet bahçesi yapacaklarını duyurmuştu. Türel, söz konusu alanı ‘tamamen yeşil alana dönüştüreceklerini’ iddia etmişti.

FUHUŞ VE EVSİZ MESKENİ

    Türel’in açıklamasının ardından 'Millet Bahçesi' projesi adım adım hayata geçirildi. Ancak henüz doğru dürüst kullanılmadan adeta iki yılda harabeye döndü. Süs havuzunun dibi kurumuş balçıkla kaplanan 'Millet Bahçesi'ndeki görüntüler çevrede yaşayanların da tepkisini çekiyor. Yurttaşlar, söz konusu alanın çevresinin gece fuhuş ve uyuşturucu ticareti yapılan, evsizlerin kaldığı bir hale büründüğünü aktarıyor. Gece aydınlatma sorununun da yaşandığı iddia edilen alanda boşaltılan ve kötü bir görüntüye bürünen havuz görünmez kazalara davetiye çıkartıyor. İçerisinde Bülent Ecevit Kültür Merkezi, eski belediye hizmet binası, kapalı spor salonu ve vatan kahvesi gibi binaların da bulunduğu bahçenin amacına uygun olarak kullanılmadığı görülürken, Türkiye’nin ilk millet bahçesi olarak anılan alanın önümüzdeki süreçte nasıl bir hale bürüneceği ise tartışılmaya devam ediliyor.

“EĞİTİM ALANI OLSUN”

    Parkın hemen yanı başındaki Gençlik Mahallesi’nin Muhtarı Ömer Kaya ise belediye kaynaklarının söz konusu alanın kaderinin ne olacağına ilişkin atılacak adımların belirlenmediğini ve bu sürecin halkın yararına yeniden düşünülerek devam etmesi gerektiğini belirttiklerini anlatıyor. Muhtar Kaya, milletin gece belirli bir saatten sonra giremediği ‘Millet Bahçesi’ projesini şöyle değerlendiriyor: 


    “Millet Bahçesi olarak değerlendirilecek yer için görünen o ki şimdilik yapılacak bir şey yok. Oradaki kafe açılsa da orada çocukların eğitimine de katkı verecek kitaplar olsa güzel olurdu. Eğitim alanı olarak kullanılması mahallelinin isteği. Gece belirli saatlerden sonra ipini koparan geliyor. Belediyenin orada bir kulübe koyup zabıtalarla güvenliği sağlaması iyi olurdu ama böyle bir şey yapılmadı. Orası henüz bitmiş değil, daha da masraf yapılacak, sonuç ne olacak göreceğiz. Mahalleli parkın böyle kalmasından şikayetçi, fuhuş yatağı olarak değerlendiriliyor. Biz de geceleri gidip bakamıyoruz. Gece buraya bekçi de istiyoruz. Biz bunu yakındaki mahalle muhtarlarıyla da belediye başkanlarıyla da görüştük. ‘Daha bitirmedik, istediğiniz gibi düzenlenecek’ denildi. Şimdilik öylece duruyor. Şuanda havuzu da boş. Mahallenin de artı değerini düşüren bir durum bu. Parkın adının değiştirilmesini doğru bulmuyoruz. Biz Atatürkçü insanlarız. Yanı başında Atatürk Kapalı Spor Salonu’muz da var. Biz bu konuda bir Pazar günü mahallede bu ismin belirlenmesi için bir seçim yapılmasını isteriz.”

    

    Özgür Cem BOYNUEĞRİ


Yorum Yap