Özel Günler

Toptancı Hali'nde kriz: Hem pazarcı, hem yurttaş tükendi!

Tarımsal üretimin en yoğun olduğu merkezlerden Antalya'da, 'hazırlıksız' olarak değerlendirilen tam kapanma, hallerde çaresiz bekleyiş ve tonlarca meyve ve sebzenin israfına neden oldu

Toptancı Hali'nde kriz: Hem pazarcı, hem yurttaş tükendi!

Toptancı Hali'nde kriz: Hem pazarcı, hem yurttaş tükendi!

    Herhangi bir sosyal desteğin gündeme gelmediği tam kapanma, Antalya'nın Kepez İlçesi'nde yer alan Toptancı Hali'nde hem üretici, hem komisyoncu hem de pazarcılara ağır darbe vurdu. Üretici mallarını çöpe dökerken, pazarcılar için ekonomik çarklar durmuş durumda.


    Antalya Kepez Toptancı Hali'ndeki komisyoncu, üretici ve komisyoncular en büyük gelir kaynaklarının semt pazarlarındaki satışlar olduğunu dile getirirken, bu pazarların tam kapanma süresince kurulmayacak olması tarım ekonomisini sıfırladı. Kepez'deki Toptancı Hali'nde günlerdir hale getirdikleri malın tamamına yakınını çöplere döktüklerini ifade eden üreticiler, kontrollü semt pazarlarının kurulması, ekonomik destek ve elde kalan mallarının devlet ve yerel yönetimler tarafından satın alınarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını talep ediyor.


    Hal esnaflarından Ahmet T., girit kabağı  olarka bilinen ve Avrupa'da çok yüksek fiyatlara satılabilen ürünlerini çöpe dökmek zorunda kaldıklarını ifade etti. 10 ton ürünlerinin tam kapanmada  300-400 kilosunu ancak satabildiklerini anlatan Ahmet T., "biz çöpe dökmek zorunda kalıyoruz. Halk ise evinde açlık çekiyor. Biz belirli aralıklarla pazar kuralım dedik, Antalya Valiliği reddetti" ifadelerini kullandı.

'ZİNCİR MARKETLER KAPANMAYI FIRSAT BİLDİ'

    Hal esnafı Cüneyt Y ise şöyle konuşuyor:


    "Zincir marketler pandemi döneminde daha zengin oldular. Pandemi oralarda yok mu? Ama oralar açıkken, açık havada kurmak istediğimiz semt pazarlarına engel olunuyor, ayıptır! Paha biçilemez, çok emek verdiğimiz ürünlerimiz yollara dökülüyor. Çöpe döktüğümüz bazı ürünlerin tanesi 5 lira değerinde, biz bunun yüzlerce kilosunu çürümeye terk etmek durumunda kaldık.


    Tarımda ekonomi pazarcılar ile dönüyordu. Türkiye'nin her yerine mal gönderen arkadaşlarımız var. Ancak şuanda böyle bir dolaşım olmuyor. Türkiye genelinde tarım ekonomisinin yüzde 70'i 80'i bu yasaklar ile bertaraf olmuş durumda. Bu dönemde üretim de arttı. İki üç kat daha fazla üretim olurken, bu yasaklar üretimin en fazla olduğu dönemde belimizi büktü."


MİLLİ SERVET ÇÖPE DÖKÜLÜYOR!

    Pazarcı esnafı Mehmet K. yaşadıkları süreci böyle aktardı: 


    "30 kuruşa veriyoruz salatalığı, yine herhangi bir alıcı bulamıyoruz. Kasasını 1 TL'den vermeyi düşünüyoruz. Şuanda bize en güzel destek çöp arabalarını göndermek olacak. Bu saatten sonra tarım ile uğraşan da bu işlerin peşini bırakır, pazarda 50 kuruş olan ürün şuanda zincir markette 5 TL! Pandemiden önce 4 gün iyi geçer, 2 gün durgun olurdu. Tüccar ve üretici planını yapardı. Tedarikçi ve tüccarlar, pazarcılar kendilerine göre yönlendirme yapıyordu. Tarım sektörü tam kapanma döneminde komple bozuldu. 


    Zincir marketler tam kapanmayı fırsata çevirdi. 15-20 TL'ye pazardan alınabilecek ürünü marketten 50-60 TL'ye almak zorunda bırakıldık. Normalde yasak olmasa 20 bin TL değerinde olacak biberi sabah ben bizzat döktüm çöpe."


1 MİLYON PAZARCI MAĞDUR!

    Tarihinin en zor günlerini geçiren Antalya Kepez Toptancı Hali'ndeki esnafları ziyaret eden İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı gözlemlerini Akdeniz Gerçek'e aktardı. Subaşı şöyle devam etti:


    "Ürün seradan çıktı. Ramazan Günü bu bolluğun vatandaşa ulaşması lazım. Ancak semt pazarları açılmadığı için üretici malını hallere gönderiyor. Başka gönderebileceği yer yok. Hallerde de pazarların kapalı olmasından dolayı tonlarca mal kalmış durumda ve neredeyse tüm ürün çöplere dökülmüş. Pazarcı ürününü '20 kuruş veren alsın' diyerek satmaya başlamış halde, ancak yasaklardan dolayı buraya da gelemiyor ihtiyaç sahipleri. Bu dağıtımı ancak belediyeler yapabilir, fakat hükümetin belediyeler ile yaşadığı sürtüşmeden dolayı hal pazarlarında çok rahat bir şekilde halledilebilecek olan konu çözümsüz kaldı. 


    Ramazan'da ihtiyaç sahipleri neredeyse bedava verilen bu ürüne ulaşamıyor. Çok basit dağıtılabilecek, açık havada belirli aralıklarla düzenlenecek, zabıtanın denetiminde semt pazarları açılmadığı için seradaki üretici perişan, halci perişan, evde bekleyen vatandaş perişan! 1 milyona yakın semt pazarcısı mağdur edildi."


"BU ÜLKENİN NASIL BİR TARIM BAKANI VAR?"

    Yine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Antalya Kepez Toptancı Hali'nin 'içler acısı' olarak nitelendirilen ve ekonomik dolaşımın neredeyse tamamen durduğu haline bakınca AKP hükümetinin çöküşe geçtiğini gördüğünü ifade ederek şöyle konuştu:


    "Kasıtlı olarak Türk üreticisinin tüm emekleri gasp ediliyor gibi. Üretici bitmiş durumda. İnsanlar sokağa çıkamıyor ve kaliteli, taze, ucuz sebzeyi alma imkanı da bulamıyor. Pazarlar iptal edilmiş, büyük marketler fahiş fiyatlar ile vatandaşı daha da darboğaza sürüklüyor. Semt pazarları, pandemi kurallarına uyarak çok hızlı bir şekilde açılmalı. Hem üretici çöpe giden ürününü satabilecek hem de vatandaş daha fazla ekonomik olarak ezilmemeli. Bu ülkenin nasıl bir Tarım Bakanı vardır? Tek adam sistemi bu ülkeyi kalkındırmıyor. Hızlıca seçime gidilmesi gerekiyor, AKP bu ülkeyi kaosa sürüklüyor."


Özgür Cem Boynueğri


Yorum Yap