Özel Günler

Başaran: AKP, çiftçiyi tam kapattı

Sebze ve meyve üretiminin merkezi olan Antalya’da ‘tam kapanma’ adı altında semt pazarlarının kapatılmasının çiftçileri zor durumda bıraktığını, satılamayan ürünlerin tarlada kaldığını ifade eden İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, “AKP, çiftçiyi tam kapattı” dedi.

Başaran: AKP, çiftçiyi tam kapattı

Başaran: AKP, çiftçiyi tam kapattı

29 Nisan’dan başlayıp 17 Mayıs’a kadar devam edecek ‘tam kapanma’ sürecinin esnafı ve vatandaşı mağdur etmesinin yanı sıra tarım kendi olan Antalya’daki çiftçilerin de etkilendiğini ifade eden İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, geç kalınmış ‘tam kapanma’ kararı ile birlikte çiftçilerin mahsullerinin tarlada kaldığına dikkat çekti. Başkan Başaran, semt pazarlarının da kapatılması ile birlikte esnafın ardından çiftçinin de fişinin çekildiğini hatırlattı.

ZARARI KİM KARŞILAYACAK?

Neredeyse her meslek grubunun bir şekilde işini yaptığı ‘tam kapanma’ sürecinde semt pazarlarının da kapalı olmasının çiftçiyi bitme noktasına getirdiğini vurgulayan Başkan Başaran, “AKP hükümeti, çiftçiyi tam kapattı. Çiftçilerimiz, semt pazarları kapalı olduğu için ellerindeki ürünleri satamaz hale geldi. Girdi maliyetleri yüzünden emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerimiz, şimdi de ellerinde kalan ürünleri ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Peki bu zararı kim karşılayacak? Bu insanların kredileri, borçları var. Tarım Bakanlığı her zamanki gibi çiftçilerimizi görmezden mi gelecek?” dedi.

SEMT PAZARLARI KONTROLLÜ ŞEKİLDE AÇILSIN

‘Tam kapanma’ ile birlikte her mahallede bulunan zincir marketlerin manav reyonlarının açık olmasına rağmen, çiftçilerin ürünlerinin ‘hal’de çürümeye mahkum edilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyleyen Başkan Başaran, “AKP hükümetinin pandemi sürecini doğru yönetemediğini her fırsatta dile getirdik. Geç kalınan ‘tam kapanma’nın ise plansız programsız olması, başta esnaf ve çiftçiler olmak üzere her kesimi doğrudan etkiledi. Semt pazarlarının kapatılmasıyla birlikte çiftçiler ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldı. Acilen semt pazarlarının kontrollü bir şekilde açılması sağlanmalı” şeklinde konuştu.

ZİNCİR MARKETLER, ÜRÜNLERİNİ ÇİFTÇİLERİMİZDEN ALSIN

Antalya’daki çiftçilerin mağduriyetinin bir nebze olsun giderilmesi için ‘tam kapanma’ sürecinde açık olan zincir marketlerin, manav reyonundaki ürünlerini Antalyalı çiftçilerden almasının sağlanması gerektiğini ifade eden Başkan Başaran, “Esnafı kapattılar, onların satacağı ürünleri zincir marketler ve her mahallede bulunan üç harfli marketler satıyor. Çiftçinin içerisinde bulunduğu bu zor durum karşısında sessiz kalınmamalı. Eğer semt pazarları kontrollü bir şekilde açılmayacaksa, hükümetin izin verdiği bu zincir marketler ürünleri çiftçilerden alarak, mağduriyeti gidermeli” diye konuştu.

Haber Merkezi


Yorum Yap