Özel Günler

İş kadınları ve kooperatifler buluşsun!

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya İş Kadınları Derneği’nin (ANTİKAD) devir teslim törenine katıldı. Akra Barut Otel’de düzenlenen törende Başkan Uysal, iş kadınlarına önemli bir çağrıda bulundu

İş kadınları ve kooperatifler buluşsun!

İş kadınları ve kooperatifler buluşsun!

    Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ANTİKAD’ın 23 Mart’ta gerçekleştirdiği genel kurulla oluşan yönetiminin görev devir teslim ve yeni üye kayıt törenine katıldı.

    Başkan Ümit Uysal, Antalya İş Kadınları Derneği’nin (ANTİKAD) devir teslim töreninde, kadın kooperatiflerinin ürün satış noktasında sorunlar yaşadığını belirterek “Yatırım için sermayesi olan, bazı engelleri aşmış, blokajları kırmış kadınlarımızla kooperatiflerimizin bir araya gelmesi gerek. Bu buluşma için derneğimizden daha güzelini düşünemiyorum” diyerek iş kadınlarına çağrıda bulundu.YANLIŞ DESTEK VERİLİYOR

    Muratpaşa Belediyesi’nden verilen bilgiye göre Başkan Uysal, belediye olarak kadınların kurduğu üretim ve işletme kooperatiflerine devam eden desteklerinin bulunduğunu söyledi. Bu kooperatiflerin hep belli sayılar içinde kaldığını dile getiren Başkan Uysal, ancak yanlış uygulanan teşvik sistemiyle kooperatif sayılarının son dönemde hızla arttığını söyledi.

    Kadınların kooperatif içinde bir araya gelmelerinin önemli olduğunu, bunun desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, şunları söyledi: “Bence, yanlış bir metotla teşvik edildi. Makine bağışı üzerine kurulu teşvik stratejisiyle bir anda sayı, 28 kooperatife çıktı. Oysa asıl sorun orada değil. Sorun, üretimde değil satış ayağındaydı. Teşvikin oraya gelmesi gerekiyordu.

    Bu noktada, yatırım için sermayesi olan, deyim yerindeyse, bazı engelleri aşmış, blokajları kırmış kadınlarımızla kooperatiflerimizin bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Öneri olarak ifade ediyorum, kooperatiflerimizin ürettiği şeyleri satabilecek know-how sahibi, eğitimli insanlarımızın tencere-kapak gibi bu süreçte buluşması gerekiyor. Bu buluşma için derneğimizden daha güzelini düşünemiyorum.”“İHRACAT AJANSI BİR İHTİYAÇ”

    Böylesi bir buluşma sağlanırsa Muratpaşa Belediyesi olarak, yasal sınırlar içinde her türlü desteğe hazır olduklarını da ifade eden Başkan Uysal, “Kooperatiflerimiz üretiyor. Ama ürettikleri birçok şey yurt içinde esnaf tarafından da üretiliyor. Dolayısıyla rekabet imkanı sınırlı. Aynı pazarın içerisinde işler yürümüyor. Dünyanın neresine ne satılır noktasında karar verecek, yönlendirecek bir ihracat ajansına ihtiyaç var. Onun taranmasına ihtiyaç var. Ona yönelik şirketler kurulmasına ihtiyaç var. İşbirliğine de hazırız. Takdir sizin” diye konuştu.

    Başkan Uysal, konuşmasının ardından ANTİKAD’a yeni katılan üyelere, dernek üyelik sertifikalarını takdim etti.   

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap