“Teknikerler nasıl iş bulacak?”

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, 2018-2020 yılları arasında istihdam edilen 59 bin 689 sağlık personeli içerisinde ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısının sadece 389 olduğunu hatırlatarak “Okulundan mezun olan 25 bin tekniker nasıl iş bulacak?” diye sordu

“Teknikerler nasıl iş bulacak?”

“Teknikerler nasıl iş bulacak?”

    Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplandırması istemi ile TBMM Başkanlığı’na yazılı bir soru önergesi veren Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, meslek yüksek okullarından ara eleman olarak mezun olan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin zor durumda olduklarını belirterek şunları söyledi: 


“Hasta muayenesinde diş tabibine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin hazırlanması ve kullanıma hazır halde tutulmasını sağlayan sağlık teknikeridir. Ülkemizde 2020 yılı itibariyle ağız ve diş sağlığı teknikerliği bölümünden mezun 25 bin gencimiz olduğunu ifade edilmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2018-2020 yılları arasında istihdam edilen sağlık personeli sayısı 59 bin 689 olmasına rağmen bu sayı içerisinde ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısı sadece 389’dur.”

 

Milletvekili Subaşı, böylesi bir tablo karşısında Bakanlığın soruna çözüm olarak, 2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi programında bireysel muayenehanelerde 1 diş hekimi için 1 ağız diş sağlığı teknikeri, diğer kuruluşlarda ise 3 diş hekimi için 1 ağız ve diş sağlığı teknikeri olmasını planladığını belirtti:


Subaşı,  “Buradan yola çıkılarak yapılan hesaplamalara göre 2023 yılı için ağız ve diş sağlığı teknikeri hedefi yaklaşık 20.000’dir. Bu plan gerçekleşse bile şu andaki mevcut mezunların istidamı için bile yeterli değildir” dedi.

 

NASIL PLANLAMA YAPILIYOR?

Subaşı önergesinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya şu soruları yöneltti: 


Bakanlığınızın stratejik planlamasına göre 2023 hedefine şimdiden erişilmiş olmasına rağmen, kamuya yeterli oranda ağız ve diş sağlığı teknikeri alımı yapılmamasının sebebi nedir?  Bakanlığınızın 2023 yılı iş gücü hedefi kapsamında belirlenen 20 bin ağız ve diş sağlığı teknikeri için gerekli istihdam alanlarının oluşturulması konusunda ne gibi çalışma ve planlamalar yürütülmektedir? 


Daha sağlıklı bir tedavi sürecinin yürütülmesi ve hastaya üst düzeyde sağlık hizmeti verilmesi amacıyla belirlenmiş olan ‘4 Elli Diş Hekimliği’ uygulaması neden hayata geçirilmemiştir? Bu uygulama kapsamında ağız ve diş sağlığı teknikerlerine yer verilecek midir?”

 

Akdeniz Gerçek Haber Merkezi


Yorum Yap