Ordu’dan Baro’ları sevindiren karar!

Antalya Baro Başkanlığı’na aday olan isimlerden Makbule Tanış, Ordu 2. İdare Mahkemesi’nin Ordu Barosu'nun açtığı davada, baro genel kurulu toplantısını erteleyen Hıfzısıhha kurulu kararını iptal ettiğini açıkladı

Ordu’dan Baro’ları sevindiren karar!

Ordu’dan Baro’ları sevindiren karar!

 Antalya Baro Başkanlığı’na aday olan isimlerden Makbule Tanış “Gerekçe, hıfzısıhha kurulunun kanunla öngörülmüş olan genel kurul tarihini erteleme yetkisinin olmaması” dedi. 


Tanış, “Baştan beri söylediğimiz gibi, baro genel kurul tarihleri kanun ile belirlenmiştir. Hiç kimse veya organ kaynağını Anayasa'da olmayan bir devlet yetkisi kullanamaz” diye ekledi.

 

İl Hıfzıssıhha Kurullarının kanun üstünde görev ve yetkisi olmadığını bildiren Tanış, şöyle konuştu:


 “Kaldı ki siyasi partilerin kongrelerini yapmasına ilişkin karar alınmayıp onlara cevaz verilirken barolara yasaklanması da eşitlik ilkesine, seçme ve seçilme hakkına açıkça aykırıdır.


 Antalya Barosu da seçim kararı almış olup ilki 20-21 Mart 2021, yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci Genel Kurul toplantısının 27- 28 Mart 2021 tarihlerinde yapılmasına karar verilmiştir. Baromuza, meslektaşlarımıza ve Antalya’mıza hayırlı olmasını dileriz.”

 

EMEL BAYRAM


Yorum Yap