Antalya'da nakil bekleyen hastaların beşte biri ölebilir!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, pandeminin organ bağışını olumsuz etkilediğini belirterek, "Bizim organ nakli bekleme listemizde her yıl yüzde 10 hastamızı maalesef kaybederiz yeterli organ bulamadığımız için. Bu yıl ise bu rakam yüzde 15-20’lere dayanmış durumda. Ciddi bir şekilde bağış eksiği var" ded

Antalya'da nakil bekleyen hastaların beşte biri ölebilir!

Antalya'da nakil bekleyen hastaların beşte biri ölebilir!

  Dünyanın sayılı organ nakli merkezleri arasında yer alan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi organ Nakli Merkezi'nde Covid-19 hem bağışçı sayısını hem de nakil sayısını büyük oranda düşürdü. 

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, nakillerdeki son gelişmeleri değerlendirdi. Aydınlı, pandemi dönemi de olsa Sağlık Bakanlığının yönlendirmeleri doğrultusunda nakillere devam ettiğini bildirdi.


  Alınan önlemler çerçevesinde nakillere devam ettiklerini dile getiren Aydınlı şöyle konuştu:

"Bizim bekleme listemizde özellikle 2020 yılında pandemiden dolayı organ bağışında azalma olduğu için vefat eden de çok. Normalde bizim bekleme listemizde her yıl yüzde 10 hastamızı maalesef kaybederiz yeterli organ bulamadığımız için. 


Bu yıl ise bu rakam yüzde 15-20’lere dayanmış durumda. Ciddi bir şekilde bağış eksiği var. Bağışçı eksiği pandemiden dolayı dünyanın da bir gerçeği durumunda. Kovid-19 hastalarına yoğun bakımda daha çok öncelik verilmektedir."


5 HASTADAN BİRİ 1 SENE İÇİNDE YAŞAMINI YİTİREBİLİR! 

 

 Beyin ölümü tanısını da az olduğunu ifade eden Aydınlı şu ifadeleri kullandı:


“Donör olmayan hastalara halkımızın bağış yapmasını istiyoruz. Bizim 150 civarında karaciğer, bin 500 böbrek nakli bekleme listemiz var. Bağışçı bulamazsak bir dahaki yıl yüzde 15-20’si hayatımızda olmayacak. 


Pandeminin kayıplarda yüzde 10 ekstra bir etkisi olacak. Sağlık Bakanlığının ciddi önlemleri var. hem pandemi ile mücadele ediyorlar bağışında uygun şartlarda devam etmesi için çalışıyorlar. Tüm dünyada olduğu gibi bağışçı bizde de azaldı."


  Beyin ölümü tanısı ve konulan tanıda da bağışın azaldığına dikkati çeken Prof. Dr. Aydınlı, "Geçen yıllara beyin ölümü olup da bağışlana organ sayısında, ülkemizde de dünyada da bir düşüş var. Bağışlar azaldığı için bekleyen hastalara organ bulmamız azaldı” dedi. 

(İHA)


Yorum Yap