Akdeniz Üniversitesi’ni 6.8 milyonluk zarara uğratan isim AKP’li çıktı!

Sayıştay’ın Akdeniz Üniversitesi’ni 6 milyon 842 bin 889 Türk Lirası zarara uğrattığı tespit edilen ve Resmi Gazete aracılığıyla aranan Hasan Basri Ulucan’ın Çorum’un İskilip İlçesi’nden AKP belediye başkan aday adayı olduğu öğrenildi

Akdeniz Üniversitesi’ni 6.8 milyonluk zarara uğratan isim AKP’li çıktı!

Akdeniz Üniversitesi’ni 6.8 milyonluk zarara uğratan isim AKP’li çıktı!

Sayıştay, 2014 yılı Denetim Raporu’nda tespit ettiği zarar üzerine yaklaşık iki sene önce Akdeniz Üniversitesi’nde geniş çaplı soruşturma başlatmıştı. Tıp Fakültesi’nde yaşanan bu skandal ile ilgili olarak Resmi Gazete ilanıyla aranan Hasan Basri Ulucan’ın 2014 yerel seçimlerinde AKP Çorum İskilip Belediyesi için aday adayı olduğu ortaya çıktı.

O dönem AKP ile olan ilişkisine dair aday adayı olmanın dahi büyük şeref olduğunun altını çizen Ulucan, görev verilmesi halinde İskilip’i bir dünya kenti haline getireceğini iddia etmişti.


ÜNİVERSİTE SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİ

Sayıştay’ın 28 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ilanı ile ifadeye çağırdığı 30 kişiden birisi olan Hasan Basri Ulucan, Akdeniz Üniversitesi’nde İdari Mali İşler Daire Başkanı olarak görev yapıyordu. Daha önce Halk Bankası’nda bankacı olarak çalışan Ulucan, Gençlik ve Spor Çorum İl Müdürlüğü’nde memurluk da yapmıştı.

Sayıştay denetçileri tespite ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“İşletmenin gelir gider dengesizliği, işletmenin borçlarını (satıcılara) zamanında ödeyememesine neden olmaktadır. Bu durumda işletmeye tıbbi cihaz, ilaç, malzeme vb. ürün satan satıcılar, ilgili ihalelerde tespit edilen ortalama yaklaşık maliyetin, piyasa rayicinin üzerinde oluşmasını sağlamak amacıyla fiyat tekliflerini yüksek tutmaktadırlar. 

Bunun sonucunda işletme, mal ve hizmet alım ihalelerinde piyasa rayicinin üzerinde bir fiyattan alımı gerçekleştirmekte durumunda kalmaktadır. Bunun sonucunda giderler, olması gerekenden daha yüksek bir rakama ulaşmakta, bu rakam da gelir gider dengesizliğine sebebiyet vermektedir.”

Konuyla ilgili Akdeniz Gerçek’in görüşlerini sorduğu Akdeniz Üniversitesi yönetimi, Ulucan’ın uzun yıllardır üniversite ile herhangi bir bağı kalmadığını ve söz konusu şahsın siyasi geçmişi ile ilgilenmediklerini ifade etti.


Haber Merkezi


Yorum Yap