Çimtur'da rant oyunu!

Sahte belgelerle riskli yapı raporu alındığı iddia edilen Alanya’daki Çimtur Tatil Sitesi’nde 27 Ocak’ta yıkım yapılacağı ilan edilirken, Alanya Belediyesi’nin 22 Ocak’ta verdiği ruhsatla dün başlanan yıkım, kafaları karıştırdı. Malikler sosyal medyada “Belediyenin rantçılara yıkım ruhsatı vermesi ve onların da gelip bugün (dün) yıkıma başlaması nasıl bir mantıktır” diye sordu

Çimtur'da rant oyunu!

Çimtur'da rant oyunu!

 Alanya'nın Karaburun Mevkii'nde bulunan Çimtur Tatil Sitesi'nin 3 bloğunun yıkımı için dün mühürler kırılarak yıkım başladı. Jandarma müdahalesiyle yıkım şimdilik durdu. Belediyenin yargı sürecini beklemesini isteyen site malikleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan destek istiyor.

Bugün için verilen yıkım tarihine uymayan H.I. isimli şahsın Çimtur Tatil Sitesi’nde dün kapıları, camları kırarak yıkıma başlaması mülk sahiplerinin jandarmaya haber vermesiyle şimdilik durdu. İddiaya göre usulsüz alınan yıkım kararı tartışmalarına şimdi de ‘yıkım ihalesi’ eklendi. Edinilen bilgiye göre hak sahipleriyle davalık olan H.I.’ya yıkım ihalesinin verildiği söyleniyor.


“YAPILAR RİSKLİ DEĞİL”

Mülk sahipleri Change.org’da da imza kampanyası başlattı. Okurcalar Mahallesi, 123 Ada, 1 Parsel üstünde kurulu olan 9 bloklu sitede 2016’dan beri riskli yapı sürecinin devam ettiğini kaydeden mülk sahipleri, “Önce 9 blok üstüne konan risk şerhi, 2 bloktan kaldırılmış, sonra 4 bloğun gerçek dışı raporla riskli ilan edildiği tespit edilmiştir ve risk şerhi kaldırılmıştır. Kalan 3 blokla ilgili süreç halen devam etmektedir. İlgili bloklarda toplam dört kez analiz tekrarı yapılmıştır” dedi. 

“Onlarca hataya rağmen, yetkinliği tartışmalı lisanslı firma tarafından hazırlanan rapor doğru kabul edilmiş ve yapılar riskli ilan edilmiştir. Oysa tüm veriler doğru girildiğinde yapılarımız 6306 sayılı yasa kapsamında kesinlikle riskli değildir” diyen mülk sahipleri yetkililerden yardım bekliyor.


BİNLERCE İNSAN MAĞDUR OLACAK!

İmza kampanyasında şu ifadeler dikkat çekti: “Teknik heyetçe verilen hatalı karardan dönülmezse binlerce insanın bulunduğu sitede hukuksuz bir yıkım işlemi yapılacaktır. Bakanlığınız ve Antalya İl Müdürlüğünüzce Alanya Belediyesi’ne yapılan baskılar nedeniyle, belediyenin yüzlerce maliğe henüz tebligat yapmamasına rağmen 06 Ocak 2021 tarihinde ilgili bloklarda tahliye işlemi yapmış ve 27 Ocak 2021 tarihini yıkım günü olarak belirlemiştir.”

Songül BAŞKAYA


Yorum Yap