Ensar Başkanı Milli Eğitim'e yönetici oldu!

5 Ağustos 2016’da gazetemizin “Veliler ayağa kalktı!” manşetiyle duyurduğu Antalya’daki ilk imam hatip sınıfı açma girişiminin öncüsü okul müdürü ve aynı zamanda Ensar Vakfı Başkanı Recai Ocak’a ödül gibi atama geldi. İktidara yakınlığı ile bilinen Ocak, Antalya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldu

Ensar Başkanı Milli Eğitim'e yönetici oldu!

Ensar Başkanı Milli Eğitim'e yönetici oldu!

 Adı çocuklara yönelik toplu taciz, tecavüz olaylarıyla anılan Ensar Vakfı’nın Antalya Şube Başkanı’na ödül gibi atama! Antalya’da ilk imam hatip sınıfı açma girişimini 2016’da başlatan ve gazetemizin gündeme taşıdığı Recai Ocak, Antalya il Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldu. 

Alanya’daki kavuklu okul müdürünün İsmet İnönü ve dolayısıyla Cumhuriyet yöneticilerine yönelik hakareti bitmeden skandal bir atama yapılması ‘kör göze parmak’ yorumlarına neden oldu.


“KÖR GÖZE PARMAK!”

Konuya ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, tarikat, cemaat ve yandaş vakıflarla ilgili devlet kurumlarındaki yuvalanmaların tehlikesine dikkat çekerek, şöyle konuştu: 

“Artık kör göze parmak halini alan eğitim-öğretime dernek ve vakıf adı altında tarikatların sokulmaya çalışılmasına devam ediliyor. Son olarak yapılan Antalya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ataması da bunu somut olarak ortaya koymuştur. Daha önce çalıştığı kurumlarda ortaya çıkardığı sıkıntılarla adını duyuran Recai Ocak, Antalya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 

Barbaros Ortaokulu Müdürü iken imam hatip sınıfları açma ısrarı yüzünden velilerle karşı karşıya gelen Recai Ocak, son olarak okul müdürü olarak çalıştığı Kepez Mustafa Adıyaman Ortaokulu’nda da huzurlu bir ortam sağlayamamıştır. Göreve gelmeden önce bu okuldan her yıl ortalama 3-5 öğretmen başka okullara tayin isterken, kendisi göreve başladıktan sonra bu sayı 20’leri bulmuştur. 

Öğretmenleri ile iyi ilişkiler kuramayan ve onları okulundan uzaklaşmaya iten bir okul müdürü nasıl olur da böylesine kritik ve önemli bir göreve atanır?”


“BU ISRAR NİYE!”

“Biz Eğitim İş Sendikası olarak bugüne kadar hep uyardık, ‘Atamalarda torpil değil, liyakat esas alınmalı, vakıf ve dernek adı altında tarikat ya da başka oluşumların devletin kurumlarında yuvalanmaları engellenmeli’ dedik. Bu ülke bu tip yapılardan çok çekti, çok bedel ödedi ama hala ders çıkarılmayıp bu tip atamalara göz yumulmaktadır. Ensar Vakfı denince insanların aklına hatırlamak bile istemediğimiz taciz ve tecavüz olayları gelmekteyken sormak istiyoruz; Nedir bu ısrar? Bu kişinin o makamı hak edecek ne gibi çalışmaları ya da özellikleri vardır? Yoksa yöneticisi olduğu vakfa kontenjan mı ayrılmıştır? Bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.”

Songül BAŞKAYA 


Yorum Yap