Kaleiçi Old Town Festivali için yeşil ışık!

Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'nde Belediye başkanı Ümit Uysal, koronavirüsün devam ettiği 2021 yılında da 14-17 Ekim tarihleri arasında altıncısının yapılacağı Kaleiçi Old Town Festivali'ne engel çıkmayacağını düşündüklerini belirtti. Uysal, koronavirüse karşı başlayan aşılamaların Ekim ayına kadar tamamlanabileceğini düşündüklerini ifade etti

Kaleiçi Old Town Festivali için yeşil ışık!

Kaleiçi Old Town Festivali için yeşil ışık!

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilecek Kaleiçi Old Town Festivali’nin 14-17 Ekim tarihlerinde yapılacağını duyururken, aşılamanın koronavirüse karşı önemli bir silah olarak kullanılması sonrasında festivalin gerçekleşebileceği şartların mümkün olabileceğine işaret etti. 

Uysal, dünya çapında 400'den fazla kentte Kaleiçi Old Town Festivali'nin tanıtımlarına başladıklarını söyledi.

 Dar sokaklarında yürüyüşlerin keşfetme duygusunu tetiklediği, farklı rotalarda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlıya uzanan bir tarihin izinin sürüldüğü, kentin geleneksel mimariyle dünya mutfağının en sıra dışı örneklerinin bir araya geldiği Kaleiçi’nde, festival heyecanı yeniden başlıyor.

Geçen yıl, koronavirüs pandemisi dolayısıyla Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde online olarak gerçekleştirilen festivalin bu sene nasıl yapılacağını da kapsayan festival takvimi açıklandı. 

 

‘TÜM KALEİÇİ BİR ARADA OLACAĞIZ’

Kaleiçi Old Town Festivali’nin bir değerler festivali olduğunu, kuvvetli bir içeriğinin özünün olduğunu dile getiren Başkan Uysal, “Bu yıl çok daha güçlü bir şekilde, çok zor günler yaşayan işletmeciler, otelciler ve esnafımızla, kısaca Kaleiçi’nin tüm paydaşlarıyla bir arada yeniden Kaleiçi’nde olmak için çalışmalara başladık” diye konuştu. 

Başkan Uysal, bu çerçevede ilk olarak, Kaleiçi gibi tarihi kent merkezine sahip dünyanın farklı noktalarından 400’ün üzerinde kentte Kaleiçi ve festival tanıtım çalışmalarına başladıklarını aktardı. Başkan Uysal, tanıtım broşürlerin dijital ortamda gönderimlerinin yapıldığını söyledi.

 

FESTİVAL YOLCULUĞU

Geçen yıl online olarak gerçekleştirilen festivale video görüşmeyle bağlanan psikanalizin kurucusu Sigmund Freud'un büyük torunu, dünyaca ünlü ressam Lucian Freud'un kızı heykeltıraş Jane McAdam Freud’un “Bu festival, dünya kültürüne önemli bir katkı” sözleriyle anlattığı Kaleiçi Old Town Festivali yolculuğu 2016’da başladı.

Her yıl bir ülkenin onur konuğu olarak katıldığı festival, Kaleiçi’nin sokaklarını renklendiren korteji, her köşe başında, meydanında düzenlenen dans ve tiyatro gösterileri, Kaleiçi gibi tarihi kent merkezine sahip şehirlerin buluştuğu formu ve konserleriyle kısa sürede Türkiye’nin sayılı kent festivallerinden biri haline geldi. 

2019’da 3 kıta 24 ülkeden 48 şehir katımıyla yapılan Kaleiçi Old Town Festivali’nde, tarihi kentin 39 noktasında 185 sanatçının katılımıyla 236 etkinlik gerçekleştirilmiş, şehir heyetleriyle birlikte binin üzerinde yabancı turist festival döneminde Kaleiçi’ni ziyaret etmişti. 

Haber Merkezi


Yorum Yap