'Esnafın daha çok desteğe ihtiyacı var'

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, “Esnafımız zor günler yaşamaktadır. Bu zor günlerin atlatılması için, esnaf ve sanatkarlarımızın ayakta kalabilmesi için devletimizin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” dedi

'Esnafın daha çok desteğe ihtiyacı var'

'Esnafın daha çok desteğe ihtiyacı var'

Toplantıya, AKP MKYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Av. Mustafa Köse, AKP MKYK Üyesi Gökçen Özdoğan Enç, AKP Antalya Milletvekilleri Kemal Çelik, İbrahim Aydın, Atay Uslu, Dr. Tuba Vural Çokal, AKP Antalya İl Başkanı Av. İbrahim Ethem Taş, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Birlik Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyeleri katıldı.

  

BAKAN’A TALEPLER İLETİLDİ

Toplantı kapsamında, AKP MKYK Üyesi ve Antalya Milletvekili Av. Mustafa Köse ile AESOB Başkanı Adlıhan Dere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek esnaf ve sanatkarların sorunlarını iletti. 

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya esnaf ve sanatkarların İçişleri Bakanlığı genelgeleri kapsamındaki talep ve beklentilerini aktardı. 

Dere ayrıca genelgeler oluşturulurken esnaf ve sanatkarların ayakta kalabilmesi, para kazanabilmesine yönelik kararların alınmasını ve zincir cep marketlerin oluşturduğu haksız rekabet karşısında esnaf ve sanatkarların yaşamış oldukları sıkıntıları aktardı. 

 

ANTALYA DAHA ÇOK ETKİLENDİ


Açılış konuşmalarını gerçekleştiren AESOB Başkanı Adlıhan Dere, korona virüs pandemisinden ekonomik olarak en çok etkilenen kesimlerden birinin esnaf ve sanatkarlar olduğunu hatırlatarak Antalya’nın ekonomide turizme bağlı bir il olmasının esnafın pandemiden diğer illere göre daha fazla etkilenmesine yol açtığını kaydetti. 

Dere şöyle konuştu:

 "Maalesef ekonomik anlamda kayıpların yaşandığı bir 2020 yılı geçirdik. Önümüzdeki yıl yaşanan kayıpların telafisi için Antalya esnafına ve turizme bağlı sektörlere desteklerin artırılması beklentisi içerisindeyiz. Bu süreçte esnafımız borçlarını ödeyebilmek, sezona hazırlanmak ve pandemi sürecinde ayakta kalabilmek için bankalardan kredi alan esnafımız kredilerini ödeyemedi, kredi notları düştü, sicilleri bozuldu. 

Hükümetimiz koronavirüs salgını nedeniyle bazı sektörlerde faaliyet gösteren esnaflarımıza gelir kaybı desteği ve işyeri kira desteği sağladı. Gelir kaybı desteğinin ve kira yardımının daha fazla sektörü de içine alarak genişletilmesini ve verilen miktarların esnafımızın ayakta kalmasına yetecek ölçüde arttırılmasını bekliyoruz. 

Esnafımız zor günler yaşamaktadır. Bu zor günlerin atlatılması için, esnaf ve sanatkarlarımızın ayakta kalabilmesi için devletimizin desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Esnaf ve sanatkarlarımız her zaman devletinin yanında olmuştur, bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir."

(İHA)


Yorum Yap