Katliamla baraja hayır!

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya’nın Manavgat ilçesi ile Isparta'nın Sütçüler ilçesi sınırında, Yukarı Köprüçay Havzası'nda inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES Projesi’nin 2016’da işletmeye alındığını hatırlatarak; ‘’Jeolojik kireç taşı yapısının baraj inşa etmek için uygun olmadığı, yapılan yatırımın boşa gideceği ama doğal hayatın ve ekosistemin geri dönülmez olarak tahrip edileceği niçin düşünülmedi’’ diyerek Tarım ve Orman Bakanı’na sorular yönelttİ

Katliamla baraja hayır!

Katliamla baraja hayır!

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde inşa edilen ve 2016 yılında hizmete açılan Kasımlar Barajı'nda zemin yapısına bağlı olarak geniş çatlaklar oluştuğu ve projenin kullanılamaz hale geldiği iddiasını dillendiren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye söz konusu projede gelinen son noktayı sordu.

Subaşı, iddialarını sunmasının öncesinde çok kez karşı çıkılan projeye ve projenin çevrede yarattığı doğa katliamının geldiği seviyelere dair ayrıntılı açıklamalarda bulundu. Subaşı açıklamasında, “Projenin bir parçası olan Manavgat'a bağlı Değirmenözü köyündeki üretim santrali için kanal ve tünellerle yaklaşık 15 kilometre güneydeki yükleme havuzuna taşınan sular, burada enerji üretiminde kullanılmak için bekletiliyor. Ancak karstik ve geçirgen olan bir arazide inşa edilen barajın hem ana gövdesinde hem de iletim tünellerinde meydana gelen çatlaklar yüzünden bölgedeki su kaynakları kirleniyor" dedi.

 Açıklamada, su kaynağının hemen yanı başındaki yerleşimlerde yaşayan köylülere dahi su kirlenmesinden dolayı su verilemediği ifade edilirken, HES yükleme havuzundan sızan çamurlu suyun yine çevredeki tarım arazilerine ulaşarak tarımsal ekonomiye darbe vurduğunun altı çizildi.


EKOSİSTEME BÜYÜK DARBE


DSİ, daha önce söz konusu çatlakların giderilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını ifade etse de köylülerin tarlalarındaki soruna dair tepkileri sürüyor.

Daha önceki yıllarda Mart 2014'te Kasımlar Barajı ve HES projesinin inşaatı sırasında da nehre beton atığı döküldüğü ortaya çıkmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince bölgede yapılan inceleme ve alınan su örneklerinde beton kalıntılarına rastlanmış, Çevre Kanunu uyarınca yüklenici firmaya para cezası uygulanmıştı.

 

2015'te Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu tarafından açıklanan bilimsel raporda, bölgenin jeolojik kireç taşı yapısının baraj inşa etmek için uygun olmadığı, yapılan yatırım boşa gideceği ama doğal hayatın ve ekosistemin geri dönülmez olarak tahrip edileceği ifade edildi.

 

BALIK ÖLÜMLERİ, KURUYAN NEHİRLER, HEBA OLAN TARIM ARAZİLERİ...

İYİ Partili vekilin açıklamasına göre, çevrede yaşayanların da ifadeleri doğrultusunda 2016 yılında yaşanan toplu balık ölümleri ve hala çamurlu ve çimentolu akan nehir, barajda ve kanallarda oluşan çatlakların firma tarafından yeniden suya beton dökülerek kapatılmaya çalışıldığı izlenimini uyandırdı.

Yine 2020 Ocak ayında Kasımlar Barajı’nın mansabından nehir yatağına akan yoğun çimento büyük kirliliğe neden olmuş, barajın zemininde çatlaklar oluştuğu ve beton enjekte edildiği öne sürülmüştü. 2020 yılının Ağustos ayında ise nehir yatağına bırakılması gereken can suyunun bırakılmadığını için nehir yatağının kuruduğu ve binlerce balığın öldüğüne dair haberler ve görüntüler basın tarafından paylaşılmıştı.


'SUYUMUZ MİLLİ SERVET'


Suyun milli servet olduğunu ve her şartta sulara sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, ‘’Barajlar suyu tutmanın bir yöntemi olarak kabul edilebilir ancak bu proje sonucu doğada gerçekleşen tahribat sonucunda temiz su kaynakları kirletilmiştir. Sadece elektrik üretmek amacıyla, temiz su kaynakları ne olursa olsun anlayışıyla yapılacak projeler hiçbir şekilde kabul edilemez’’ şeklinde konuştu.


İşte Subaşı'nın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye yönelttiği o sorular:


1.      Kasımlar Barajı ve HES Projesinin kesin Kabul işlemi gerçekleştirilmiş midir?

 

2.      Projeyi üstlenen firmaya bugüne kadar çevreye verdiği zararlar ve kanuna aykırı işlemler nedeniyle Bakanlığınız tarafından kaç defa ve ne kadar ceza kesilmiştir? Firma hakkında açılmış ve Bakanlığın müdahil olduğu davalar var mıdır? Bu davalar devam etmekte midir?

 

3.      Bakanlığınızın, bu projenin sonlandırılması, çevrenin rehabilite edilmesi, doğaya verilen tahribatın giderilmesi ve özellikle Yukarı Köprüçay Havzası'nda temiz su kaynaklarının korunması konusunda bir projeniz, çalışmanız ve talimatınız var mıdır?

HABER MERKEZİ


Yorum Yap