Büyükşehir'de Demre tartışması

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 15 Ocak oturumunda birçok maddede Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı grupları arasında tartışma yaşanırken, İYİ Partili Demre Belediyesi Başkanı Okan Kocakaya ile AKP Grup Sözcüsü Ali Çetin arasındaki ‘otopark’ ve ‘pazar yeri’ tartışması meclise damga vurdu

Büyükşehir'de Demre tartışması

Büyükşehir'de Demre tartışması

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Ocak devam meclisi, tüm komisyon raporları okundu kabul edilerek ve söz konusu adım tüm partilerce onaylanarak başlatıldı. Toplamda 72 delegenin katıldığı meclise 35 delegenin katılım göstermediği görüldü.


ULAŞIMA DESTEK

Toplantıda ayrıca toplu taşıma esnafının hali hazırda günlük taşınan yolcu sayısında yüzde 50 oranında yolcu kaybı yaşaması ve gelirinin ciddi oranda azalmasına rağmen tüm giderlerinin devam etmesi sebebiyle yaşanılan mağduriyetin giderilebilmesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından kilometre başına yapılan 1 Lira’lık yakıt destek ödemesinin 28 Şubat’a kadar uzatılması oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına devam ettiği Kaş Kınık Toptancı Hal Projesi’nde kullanılmak üzere İller Bankası’ndan 60 milyon liralık kredi kullanılması ile ilgili maddede kabul edildi.


SPOR İÇİN PROTOKOL

Mecliste, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalyaspor Kulübü Derneği’nin ortak hedeflerinin geniş kitlelere ulaştırılması, sporun sevdirilmesi, yaygınlaştırılması ve her kesimden vatandaşlar için erişilebilir kılınması, çocukların ilgi duydukları spor dalları tespit edilerek spora yönlendirilmeleri, çocukların ve gençlerin spor disiplini kazanmaları ve böylece zamanı etkin ve verimli kullanmalarının sağlanması, çocukların zararlı alışkanlıklardan uzak tutulması için sporun olumlu getirileri sayesinde katkı sunulması ve ilimizde spor kültürü oluşturulması amacıyla, Büyükşehir Belediyesi ile Antalyaspor Kulübü Derneği arasında işbirliği protokolü imzalanmasıyla ilgili gündem maddesi de oy birliği ile kabul edildi.


İTTİFAKTA MECLİS ÇATLAĞI

Öte yandan Ocak ayı Belediye Meclisi’nin üçüncü oturumunda tansiyonun yükseldiği anlara da şahit olundu. Kumluca Belediyesi tarafından hazırlanan 2020 yılı Evsel Katı Atık Tarife Raporu ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından kabul edilmedi. MHP dışındaki diğer tüm partilerin onaylamasının ardından söz konusu düzenleme oy çokluğu ile kabul edildi.


AKP ÇEKİMSER KALDI

Konyaaltı Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Pınarbaşı Mahallesi’ndeki park ve yeşil alanın rekreasyon alanına dönüştürülmesine ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile ilgili 13 Ocak 2021 tarihli İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, AKP grubunun çekimser oy kullanması ve diğer tüm partilerin onaylaması ile kabul edilmiş oldu. Böylece Cumhur İttifakı bileşeni AKP ve MHP, iki maddede birden ayrı düşmüş oldu.


MECLİS’TE DEMRE TARTIŞMASI


Demre Belediyesi sınırları içerisinde, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun uygun bulduğu, Zümrütkaya (Gökyazı) Mahallesi’nde yer alan pazar yeri alanının, belediye hizmet alanı olarak düzenlenmesine dair 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planı değişikliği ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu, AKP ve MHP gruplarının sert muhalefetiyle karşılaştı.

Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya ile AKP Grup Sözcüsü Ali Çetin arasında söz düellosuna dönüşen düzenlemeye dair konuşan Başkan Kocakaya şöyle konuştu: “Her ne kadar bir pazar yeri olmadığı söylenilmişse de söz konusu alana çok yakın mesafede bir pazar yeri mevcut ve belediye hizmet alanı olan herhangi bir yer pazar yeri olarak da kullanılabilir. Otopark olarak mevcut bulunan alanlar pazar yeri olarak geçiyor ancak otopark alanı değil. Belediye hizmet alanı otopark olarak da kullanılabilir. Demre metrekareye en fazla tarihi eserin düştüğü çok zengin bir alan. Herhangi bir arkeolojik kazıda tarihe ışık tutmak ve tarihimizi tanımak noktasında daha iyi olacağını düşünüyorum. Biz Demre’yi beton yığını haline getirmek isteyen bir belediye değiliz. Halkın gerçekten gereksinimi neyse, ne isteniyorsa onu yapacağız.”


OTOPARK TARTIŞMASINDA ‘KORKUTELİ’ HATIRLATMASI


Demre’de otopark ve pazar yeri gereksinimi olduğuna dair vatandaştan yoğun şikayet aldıklarını ifade eden AKP’li Ali Çetin, arkeolojik kazılara dair çekinceli olmalarının sebebinin merkezdeki otoparkın bulunduğu alanda yapılacak bir kazıda tarihi eserler bulunması durumunda yoğun kullanılan bir binanın yerinden kaldırılması gerekebileceğini ifade ederek halkın mağduriyetinin önüne geçmek istediklerini savundu. Demrelilere söz konusu kazıların yeterince anlatılmadığının altını çizen Ali Çetin, komisyon raporuna katılmadıklarını açıkladı. Otoparkların günümüzde mümkün olduğunca yer altına inşa edilmeye başlandığını ifade eden Demre Belediyesi Başkanı Okan Kocakaya, “Yer kaplamaması için ve daha iyi bir şekilde değerlendirilmesi için yeni çıkan kanunda da otoparkların yer altına alınması gerektiği belirtiliyor” dedi.


‘SİYASAL YAKLAŞIYORSUNUZ’

CHP adına konuya ilişkin yapılan açıklamada “Yeni pazar yerinin, eski pazar yerinden daha büyük olduğu ortada. Noel Baba Kilisesi’ne yakın ancak yakınlarında iki adet meydan vardır. Başkanımızın oraya yakışır bir proje üreteceğine inanıyoruz” denildi.

AKP ve MHP gruplarından üst üste gelen cevaplarda, Demre Belediyesi’nin otopark projesine bu kadar sert muhalefet göstermelerinin esas nedeninin bir süre önce çok benzer bir projede CHP ve İYİ Parti gruplarının karşı çıktıklarını iddia etmeleri olduğu ifade edildi.

Ziya Nur Sezen


Yorum Yap