Antalya'da Hollywood filmi çekiliyor!

Dünyaca ünlü aksiyon filmlerinin aranan yüzü Jason Statham ve ünlü yönetmen Guy Ritchie, Antalya'da film çekimlerine hız verdi. 'Five Eyes' isimli filmin Kaleiçi'nde ve EXPO'da çekimlerinin süreceği açıklandı

Antalya'da Hollywood filmi çekiliyor!

Antalya'da Hollywood filmi çekiliyor!

Antalya'nın Aksu İlçesi'nde 1.8 Milyar TL'lık harcama yapılarak 121 dönüm üzerine inşa edilen, buna karşın geçtiğimiz yıllar içerisinde çok yoğun ve etkili şekilde kullanılamadığı eleştirileri ile karşılayan EXPO, film çekimleri için Hollywood benzeri bir stüdyo haline getiriliyor.

Söz konusu stüdyolarda çekilecek ilk film ise Guy Ritchie yönetmenliğinde ve yıldız oyuncu Jason Statham'ın baş rol olarak yer aldığı Five Eyes adlı film olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan gerekli izinlerin alınmasının ardından başlaması planlanan film çekimleri için film ekipleri resmi yazışmalarına hız verdiler.

EXPO'da büyük bölümü çekilmesi planlanan filmin Antalya'nın tarihi semti Kaleiçi'nde de çekilecek bölümlerinin olduğu öğrenildi.


KENTE VE ÜLKEYE BÜYÜK DEĞER KATACAK

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Başdanışmanı ve Sözcüsü Dr. Cem Oğuz, Hollywood filminin çekilecek olmasının kente ve ülkeye büyük değer katacağı düşüncesinde olduğunu dile getirdi. Oğuz, “Başkanımızın projeleri çerçevesinde de özellikle kentimizin tanıtımında önemli bir rol oynayacak. Başta EXPO alanında, ardından Antalya’mızın güzel mekanlarında da devam edecek olması ve bu mekanları vizyona girdikten sonra tüm dünyaya tanıtacak olması gerçekten kentimiz açısında çok önemli. Turizme de katma değer katacak. Bu tip filimler bir öncü, bu filmin vizyona girmesiyle birlikte, Başkanımız Muhittin Böcek’in her zaman söylediği gibi, kültür sanat odalık ve turizme katma değer sağlayan kent adına da bu çekilecek filmin, güzel değerler katacağını düşünüyoruz" dedi. 

 

FİVE EYES BAŞLANGIÇ OLACAK  

2016 yılından sonra EXPO’nun nasıl kullanılacağı anlamında birçok düşünce ve fikirler olmasına karşın bir türlü hayata geçirilemediğine işaret eden Oğuz, “Dolayısıyla bu film bir ışık yaktı. Buranın bir film platosu olarak kullanılması, şu an işlevsiz vaziyette bulunan alana da işlev katacak. Bu yönüyle de baktığımız zaman, EXPO alanıyla ilgili kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak” ifadelerini kullandı. 

 

AYLARDIR SÜREN YOĞUN HAZIRLIKLAR

Oğuz, Kaleiçi bölgesinde de filmin çekimleri yapılacağını aktararak, “Film ekibi dolaşıyor.  Aylar öncesinden bir çalışma başladı. Yerleri belirlediler. Kaleiçi’nde de çekim olması bizim için önemli. Kaleiçi gerçekten nadide bir yerimiz. Buranın da film sayesinde tüm dünyaya tanıtımının olmasıyla olumlu katkı sağlayacaktır" diye konuştu. 


ANTALYALILARIN HEYECANLI BEKLEYİŞİ BAŞLADI 

Filmin Antalya’da çekilecek olması kent sakinlerini de heyecanlandırdı. Kaleiçi sakinlerinden emekli öğretmen Mustafa Coşkun, “Filmin burada çekilmesi esnafa katkı sağlar, esnafın bulunduğu yörenin tanıtımı turist çeker. Filmin Kaleiçi’nde de çekilecek olması güzel bir şey. Antalya’yı tanıtmak lazım gerçekten. Çok önemli bir şehir. Dünya’nın turizm bakımından en önemli şehirlerinden” diye konuşurken, Seda Aker de, “Yurt dışı kaynaklı olduğu için çok güzel olur çünkü yurt dışında bu tarz tanıtımlara çok önem veriliyor. Böyle bir alanın sanatsal bir faaliyette kullanılması Antalya tanıtımına ve yöre halkına çok faydalı olacak. Çünkü esnaf çok fazla bu çevrede. Buraya ilgi artacaktır. Bir kere reklamı yapıldıktan sonra burası eğer bir platform olarak da devamında kullanılabilse bu yönde de ünü artacaktır” ifadesine yer verdi. 

(İHA)


Yorum Yap