'Bu tencere AKP'yi götürmesini de bilir'

Birleşik Kamu-İş Genel başkanı Mehmet Balık, hükümetin daha önce 2014 yılında enflasyon oranlarını ve piyasa koşullarının birbirine uymamasından dolayı, yeniden değerlendirerek seyyanen zam yaptığını, TÜİK’in yüzde 14,6’lık bir enflasyon artışı oranı açıklamasına karşılık Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı olan KAMU-AR araştırma şirketinin yaptığı araştırmalara göre piyasalarda gıda fiyatlarındaki artış yüzde 29.5 seviyesinde olduğunu ortaya koydu. Balık, “Dolayısıyla bugün kamu çalışanları ekonomik olarak zor durumda, en alt seviyede gelire sahip olan insanlar…” dedi

'Bu tencere AKP'yi götürmesini de bilir'

'Bu tencere AKP'yi götürmesini de bilir'

 Birleşik Kamu-İş Genel başkanı Mehmet Balık, yarın Türkiye çapında düzenlenecek basın açıklamaları ve eylemler öncesinde Akdeniz Gerçek’e konuştu. Kamu çalışanlarının doğal zam talebinin yüzde 30’un altında kalmamak kaydıyla seyyanen bir zam talebi olduğunu vurgulayan Balık, bu oranın rakamlara vurulacak olunduğunda yaklaşık her seviyede 2 bin 500 Türk Lirası zam taleplerinin olduğunu açıkladı.

Balık şöyle konuştu:

“Kamu çalışanlarının maaşına, bizim konfederasyonumuzun da yaptığı araştırmaya dayanarak uygun bir şekilde Türkiye’deki gerçek enflasyon göz önüne alınarak yüzde 30 civarında bir zam yapılması gerekmekte.”


“BİZ BU ZAM ORANINI ASLA KABUL ETMİYORUZ”


 Yetkili sendikanın Memur-Sen olduğunu ve Memur-Sen’in AKP yanlısı bir tutum sergileyerek memurları 3+3 zamma mahkum ettiğinin altını çizen Mehmet Balık, “Memur-Sen hükümet ile anlaşarak Uzlaştırma Kurulu’na bırakmıştı. Onlar da 3+3 zam verdiler. Biz bu zam oranını asla kabul etmiyoruz. Alanlarda da söyleyeceğimiz budur” dedi.

Başkan Balık, “Hükümet istediği kadar uzatsın; hükümet bu konuda ya adım atar ya gider! Önceki Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in dediği gibi; hükümetleri getiren de tenceredir, götüren de tenceredir. Bugün emekçilerin, kamu çalışanlarının tenceresi kaynamamakta. Dolayısıyla bu tencere AKP’yi de götürmeyi bilir. Bu eylemlilikler, en sert şekilde uyarıdır” ifadesini kullandı.


“İŞ BIRAKMA GÜNDEMİMİZDE”

Mart ayı içerisinde kamu çalışanlarının yeniden vergi dilimine takılacağını belirten Balık, “Hükümetin yaptığı 3+3.37’lik zam zaten ortadan kalkacak. Dolayısıyla sofralara yeniden yoksulluk çöktüğü anda kamu çalışanları iş bırakma eylemleri düzenleyecektir” diyerek AKP hükümetine önemli mesajlar verdi.

Ziya Nur Sezen


Yorum Yap